Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Kolejne sankcje USA na chińskie półprzewodniki

półprzewodniki
Autor. www.rawpixel.com/CC0

Amerykanie zadecydowali o umieszczeniu kolejnych chińskich firm na tzw. czarnej liści handlowej. Nowe restrykcje ponownie uderzą w głównej mierze w producentów chipów z Państwa Środka.

Reklama

Zadaniem nowej listy sankcji - na której znalazło się prawie 40 chińskich firm - ma być uszczelnienie poprzedniej, październikowej wersji. Zabraniała ona eksportowania konkretnych amerykańskich produktów do Państwa Środka. Celem takiej blokady było uniemożliwienie Chińczykom pozyskiwania z USA wysokiej klasy chipów oraz werbowania przez ten kraj utalentowanych inżynierów ze Stanów Zjednoczonych.   

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak zauważa USToday, ograniczanie rozwoju technologicznego Chin przez USA trwa już od kilku lat. Jeszcze w 2019 roku chiński Huawei znalazł się na „czarnej liście" amerykańskiego rządu. Kolejne miesiące pokazały, że firm, które spotkał podobny los było o wiele więcej. To m.in. przedsiębiorstwa produkujące drony, producenci smartfonów czy narzędzi monitoringu.

Amerykańskie decyzje już teraz uderzają w firmy i grzebią poszczególne kontrakty. PXW Semiconductor Manufactory, które zamówiło sprzęt z USA i czekało na dostawy w 2023 roku, prawdopodobnie się ich nie doczeka. Z kolei YMTC zawiesiło rozmowy z Apple dot. dostarczania układów pamięci do Chin.

Rząd USA kontroluje chiński łańcuch dostaw półprzewodników i stwarza w ten sposób istotną przewagę w trwającej rywalizacji obu mocarstw.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama