Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Kampania SMS podszywająca się pod Policję. To phishing

Fot. Maxim Ilyahov/Unsplash
Fot. Maxim Ilyahov/Unsplash

Cyberprzestępcy po raz kolejny podszywają się pod Policję w Polsce. Tym razem próbują wykorzystywać do tego SMS-y.

Reklama

Jak na Twitterze informuje CSIRT KNF, w wiadomości przesyłanej na telefony komórkowe przestępcy informują o potrzebie uiszczenia opłaty za rzekomo otrzymany mandat karny. SMS zawiera link, który odsyła do niebezpiecznej strony, której zadaniem jest uzyskanie od nas danych logowania do bankowości elektronicznej.

Reklama
Reklama

Nie jest to jedyny taki incydent w ostatnich dniach. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o kampanii dezinformacyjnej , której celem było sianie społecznej paniki za pomocą maili rzekomo pochodzących od Komendy Głównej Policji. W tym przypadku nadawcy informowali o rosnącym zagrożeniu terrorystycznym w Polsce.  

Czytaj też

Gdzie zgłosić incydent?

W każdym z takich przypadków przypominamy o możliwości zgłoszenia niepokojących nas wiadomości poprzez formularz CERT Polska . Tam także – oprócz podejrzanych maili – możemy zapoznać się z informacjami dotyczącymi tego, jak zgłosić złośliwy SMS. Więcej na temat incydentów zgłaszanych do CERT Polska można przeczytać TUTAJ .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Komentarze

    Reklama