Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Jedna na trzy osoby obawia się cyberataku na swojego pracodawcę

Autor. geralt / Pixabay

Firmy były, są i pozostają atrakcyjnym celem dla hakerów. Nie dziwi zatem fakt, że co trzeci pracownik uważa, że ryzyko cyberataku na jego pracodawcę jest wysokie. Pokazuje to aktualne badanie „Cyberbezpieczeństwo w liczbach” przeprowadzone przez G DATA. Oceny małych i dużych firm znacznie się różnią.

Reklama

Aktualne badanie przeprowadzone przez G DATA we współpracy z firmą Statista pokazuje, jak realne jest zagrożenie cyberatakami na firmy. Co trzeci respondent ocenia ryzyko, że jego pracodawca może stać się celem cyberataku, jako wysokie. Natomiast tylko 28 proc. ocenia to zagrożenie jako niskie.

Reklama

Praktycznie nie ma dnia bez doniesienia o udanym cyberataku na firmę. Ocena ryzyka różni się jednak znacznie w zależności od wielkości firmy. Przykładowo, tylko 20 proc. respondentów z firm zatrudniających mniej niż 50 pracowników ocenia ryzyko cyberataku na swojego pracodawcę jako wysokie. W przypadku firm zatrudniających ponad 1 tys. pracowników, ponad 44 proc. ocenia ryzyko cyberataku na swojego pracodawcę jako równie duże.

"W małych firmach nadal panuje błędne przekonanie, że nie są one atrakcyjnym celem dla hakerów. W trakcie tego procesu atakujący ustalają, czy atak jest opłacalny i czy przynosi zyski. Dlatego bezpieczeństwo informatyczne nie jest kwestią wielkości firmy. Małe i średnie przedsiębiorstwa również muszą inwestować w bezpieczeństwo informatyczne i chronić się przed atakami. Od teraz, nie od jutra" - komentuje Robert Dziemianko, PR Manager w G DATA.

Reklama
Autor. materiały prasowe GDATA

Czytaj też

Pracownicy mogą zapobiegać cyberatakom

Z badania wynika również, że ocena ryzyka silnie zależy od wiedzy respondentów na temat bezpieczeństwa informatycznego i znacznie się różni. Odsetek respondentów o bardzo wysokich kompetencjach w zakresie bezpieczeństwa informatycznego, którzy dostrzegają wysokie ryzyko ataku na swojego pracodawcę, wynosi 57 proc.

Z kolei tylko 15,2 proc. respondentów o niewielkiej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa informatycznego ocenia to ryzyko jako wysokie. Można założyć, że osoby posiadające wszechstronne umiejętności w zakresie bezpieczeństwa informatycznego są w stanie lepiej ocenić zagrożenia, ponieważ potrafią lepiej zrozumieć wzajemne powiązania bezpieczeństwa informatycznego w firmie. W ten sposób można też dostrzec potencjalne słabe punkty.

Firmy powinny podnosić umiejętności swoich pracowników w zakresie bezpieczeństwa informatycznego. Dzięki temu pracownicy mogą zidentyfikować te potencjalne zagrożenia cybernetyczne na wczesnym etapie i zapobiec udanemu atakowi.

Badanie "Cyberbezpieczeństwo w liczbach" zostało przeprowadzone online poprzez ankietę wśród ponad 5 tys. pracowników.

Czytaj też

/Na podst. informacji prasowej

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama