Cyberbezpieczeństwo
Izrael i Palestyna. Pomoc humanitarna celem hakerów
Organizacje dostarczające pomoc humanitarną dla Izraela i Palestyny znalazły się na celowniku cyberprzestępców. Zaatakowali ich strony internetowe, wykorzystując do tego celu metodę DDoS.
Organizacje dostarczające pomoc humanitarną w konflikcie izraelsko-palestyńskim znalazły się na celowniku cyberprzestępców. Zaatakowali oni ich witryny internetowe, zalewając je fałszywym ruchem. To dobrze znana metoda DDoS, pozwalająca sparaliżować funkcjonowanie atakowanego podmiotu, jednak poza tym nie wyrządzająca większych szkód.
Ataki na organizacje pomocowe to póki co pierwszy obserwowalny skutek gróźb kierowanych przez haktywistów po eskalacji konfliktu wokół Strefy Gazy. Pisaliśmy o nich tutaj.
Kogo zaatakowano?
Według agencji Reutera, ucierpiała m.in. organizacja United Hatzalah z Jerozolimy, która zajmuje się świadczeniem pierwszej pomocy medycznej. Jej przedstawiciele twierdzą, że strona internetowa organizacji została zaatakowana DDoS-em, który spowolnił jej funkcjonowanie, co przełożyło się na tymczasowe trudności w gromadzeniu datków na działalność.
Inna organizacja - Medical Aid for Palestinians (MAP, Pomoc Medyczna dla Palestyny) - tym razem z Wielkiej Brytanii, poinformowała w serwisie X, że jej strona została również zaatakowana (już w ub. czwartek). Dyrekror ds. kampanii MAP Rohan Talbot przekazał mediom, że jest „bardzo rozczarowujące, iż ktokolwiek chce przeszkadzać w pracy organizacji pomocy humanitarnej, szczególnie w czasie tak ogromnego, bezprecedensowego kryzysu humanitarnego”.
Cyberszpiegostwo w ofensywie
Reuters, powołując się na analityków z branży cyberbezpieczeństwa, wskazuje że od eskalacji konfliktu w ub. sobotę rośnie aktywność cyberszpiegowska. Nie jest obecnie jasne, kto stoi za cyberatakami na strony organizacji humanitarnych. Podczas tych incydentów nie wykradziono również żadnych danych anie nie naruszono bezpieczeństwa infrastruktury atakowanych podmiotów.
Wiele grup hakerskich - zwłaszcza tych popierających Hamas - zadeklarowało jednak w ostatnich dniach, że będą podejmować rozmaite działania ofensywne, dołączając się w ten sposób do wojny. Ataki DDoS, choć mało szkodliwe z punktu widzenia cyber, mogą przekładać się zaś na realne szkody dla ludzi korzystających ze wsparcia organizacji pomocowych. Mogą również doprowadzić do paraliżu kluczowej w czasie konfliktu infrastruktury, np. telekomunikacji, usług rządowych czy mediów.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].