Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Operacja Białorusi w Polsce. Wojsko dokonało atrybucji

cyberatak, polska policja, atak hakerski
Autor. CyberDefence24.pl

Białoruscy hakerzy stoją za najnowszą kampanią dezinformacyjną wymierzoną w Polaków. Za pomocą maili i SMS-ów rozsyłano fałszywe komunikaty ws. rzekomego powoływania do Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady. To ta sama grupa, która według Mandiant ma odpowiadać za hakowanie skrzynek polityków. Atrybucji dokonały polskie cyberwojska.

Reklama

Jak poinformował gen. bryg. Karol Molenda sprawcami wtorkowego fake-newsa ws. rzekomego powoływania polskich obywateli przez Dowództwo Wielonarodowej Brygady jest białoruska grupa hakerska UNC 1151. Przedstawiciel Wojska Polskiego zaznaczył, że szybko dokonana atrybucja jest wynikiem wysiłku Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Reklama
Reklama

Fake news nt. rekrutacji do wojska

Dziś przed południem na naszym serwisie informowaliśmy o tym, że rzekome zawiadomienie z MON jest dezinformacją. W opisywanym fake'u mogliśmy przeczytać o rzekomym rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej w 2023 r. na podstawie ustawy o obronie Ojczyzny, która ma potrwać do 21 lipca.

Teraz, jak podaje CSIRT MON, 18 kwietnia zaobserwowano szeroką kampanię dezinformacyjną, która miała informować o potencjalnej rekrutacji do Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.

Czytaj też

Kolejny atak UNC 1151

Białoruska grupa hakerska UNC 1151 nie po raz pierwszy za cel bierze sobie Polskę. W 2021 r. to członkowie tej grupy dokonali ataków na polskich polityków. To wtedy ujawniono włamania na konta ministrów polskiego rządu czy też włamanie na serwer Państwowej Agencji Atomistyki. Więcej na temat ataków pisaliśmy też TUTAJ.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (3)

  1. Box123

    [1/3] Teraz rosyjsko - niemiecka agentura będzie wprowadzać do kin film o nazistowskiej straży granicznej gnębiącej biednych imigrantów, którzy przez 4 dni płynęli rzeką z kotem. I to wszystko już po tym kiedy już nawet najbardziej zmanipulowani widzowie tvn-u powinni wiedzieć, że cała akcja na granicy z Białorusią była od początku do końca przemyślanym działaniem Putina,żeby zdestabilizować Polskę i uniemożliwić jej udzielenie pomocy Ukrainie. Gdyby działania naszej patologicznej opozycji,wspierających ją niemieckich i postsowieckich mediów (tvn,GW) oraz pato-celebrytów pokroju twórcy wspomnianego na początku "dzieła" przyniosły skutek i wyżej wymienieni by wygrali i zmusili rząd do otwarcia granic i w efekcie tego Ukraina padła by w ciągu piewszych tygodni bez wsparcia ze strony Polski - co jest więcej niż prawdopodobnie, to teraz mielibyśmy ruskie czołgi na całej wschodniej granicy od Bałtyku do Słowacji, Białoruś włączoną do Rosji, masowe wcielanie do rosyjskiego wojska Ukraińcow

  2. Box123

    [2/3],tak żeby Putin mógł ich wykorzystywać jako mięso armatnie w swoich dalszych podbojach oraz nieustanne prowokacje na całej granicy wymierzone w Polskę i kraje bałtyckie, a w kraju katastrofę gospodarczą bo nikt by nie zainwestował swoich pieniędzy na granicy z "nowym donbasem". Tymczasem państwo polskie jak zwykle bezsilne wobec działań nowej targowicy, która jest dokładną kalką "kopiuj - wklej" tej pierwszej i to pomimo tego ile już nas kosztowała jej pierwsza odsłona. Wyżej wymieniony film powinien być traktowany jako element wojny hybrydowej Rosji skierowanej przeciwko suwerennosci państwa polskiego oraz jako ściąganie bezpośredniego masowego zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób, a ludzie odpowiedzialni za jego wytworzenie oraz promowanie powinni zostać zatrzymani i odpowiadać za zdradę. Pierwsza targowica kosztowała nas blisko 200lat niewoli, ponad 6mln ofiar i dziesiątki milionów zmuszonych do emigracji, rannych, wywizonych na Syberię czy którym zniszczono życia czy to

  3. Box123

    [3/3] w trakcie zaborów, I i II wojny światowej czy w PRL-u, wielokrotne zrujnowanie kraju w tym zniszczenie stolicy oraz gigantyczne straty materialne, gospodarcze czy polityczne których skutkiem były też lata 90-te i tragedie kolejnych milionów osób pogrążonych w biedzie na skutek rządów sowieckich kolaborantów i zmian ustrojowych. To wszystko następstwo działania pierwszej targowicy i tego, że duża część ówczesnego społeczeństwa dała się jej zmanipulować, że największym jej wrogiem jest sejm, który próbuje przeprowadzać reformy naprawiające państwo po latach patologii, a największym przyjacielem i gwarantem demokracji, wolności i praworządności jest najbardziej absolutystyczny władca ówczesnej Europy - Caryca Katarzyna, dla której demokracja i wolność były żartem i która mordowała bez mrugnięcia okiem każdego kto wszedł jej w drogę. Pozwolenie współczesnej targowicy i jej mocodawcom na dowolne wpływanie i manipulowanie polskim społeczeństwem to proszenie się o powtórkę

Reklama