Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Europejski gaz. Zhakowano operatora i dostawcę energii

palnik gazowy
Fot. Ivan Radic/Wikimedia Commons/CC 2.0

Grupa Encevo poinformowała, że jej podmioty zależne z Luksembruga - Creos (operator infrastruktury) i Enovos (dostawca energii) - padły ofiarą cyberataku. Do incydentu doszło w nocy z 22 na 23 lipca br.

Grupa Encevo jest wiodącym graczem w branży energetycznej w regionie. Obsługuje klientów w Luksemburgu, Niemczech, Francji, Belgii i Holandii. Zajmuje się produkcją, magazynowaniem, dostawą, przesyłem, dystrybucją, handlem, obsługą i świadczeniem usług.

encevo
Fot. Encevo/www.encevo.eu

Szybka reakcja

W komunikacie Encevo czytamy, że po cyberataku specjaliści natychmiast podjęli działania. Dzięki szybkiej reakcji udało się opanować sytuację, choć incydent wpłynął na działąlanie witryn internetowych Creos i Enovos.

"Przepraszamy naszych klientów za niedogodności i robimy wszystko, aby jak najszybciej przywrócić dostępność usług" - wskazuje grupa.

Obecnie trwa zbieranie informacji i dowodów "kluczowych dla zrozumienia" wrogich działań. Atak hakerów nie miał wpływu na dostawy energii elektrycznej i gazu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze