Cyberbezpieczeństwo
Edukacja filarem strategii cyberbezpieczeństwa Białego Domu
Edukacja to jeden z filarów strategii cyberbezpieczeństwa Białego Domu. Administracja Bidena stawia na działania mające uświadamiać Amerykanów co do skali ryzyka i zagrożeń, z jakimi można zetknąć się dziś w cyfrowym świecie.
Biały Dom chce jak najszerzej edukować Amerykanów w zakresie cyberbezpieczeństwa - i w tym celu sformułował strategię, która... ma być wsparciem dla wdrażania narodowej strategii bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
Jak pisze serwis CyberScoop , wysiłki administracji prezydenta Joe Bidena mają opierać się nie tylko na zwiększaniu świadomości populacji co do zagrożeń i ryzyka związanego z rozwojem gospodarki cyfrowej, ale i na przekazaniu praktycznych, „podstawowych umiejętności". Tak deklaruje przynajmniej przedstawicielka Białego Domu Kemba Walden.
Zwiększyć kadry, edukować społeczeństwo
„Jestem pewna, że wszyscy doświadczacie tego, czego i ja doświadczam - czyli zbyt małej liczby dostępnych kadr cyber" - powiedziała cytowana przez redakcję urzędniczka. „Musimy to przemyśleć. Rozwijamy naszą narodową strategię na rzecz kadr i edukacji, biorąc pod uwagę konieczność wypełnienia tej luki" - dodała.
Wypowiedzi Walden padły podczas przemówienia wygłoszonego na spotkaniu Narodowej Komisji Doradczej ds. Bezpieczeństwa Telekomunikacji, w skład której wchodzą menedżerowie firm doradzający administracji prezydenckiej. Jak podkreśliła, prace nad strategią są tak zaawansowane, że pełen plan operacyjny powinien zostać opublikowany latem tego roku.
Służyć społeczeństwu
Zdaniem urzędniczki Bidena, celem narodowej strategii cyberbezpieczeństwa jest „zdjęcie brzemienia z barków społeczeństwa, jednostek, wspólnot, małych i średnich biznesów oraz przeniesienie go na tych, którzy są lepiej przygotowani do jego udźwignięcia".
Mowa tu o konieczności zapewniania sobie na własną rękę bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni , co sprawia, że jest ono pofragmentowane i niedoskonałe - znacznie lepiej dbać o bezpieczeństwo, gdy jest to wysiłek kolektywny i koordynowany, zarówno na poziomie firm i organizacji, jak i administracji publicznej.
Narodowa strategia cyberbezpieczeństwa to dobra zmiana
Narodowa strategia cyberbezpieczeństwa USA została opublikowana przez Biały Dom w marcu tego roku. Pisaliśmy o jej głównych założeniach w naszym serwisie .
Dokument, co podkreśla CyberScoop, był długo oczekiwany i stanowi fundament tego, jaką wizję ma administracja USA w zakresie pracy nad cyberbezpieczeństwem zarówno po stronie sektora publicznego, jak i prywatnego - oraz w ramach współpracy pomiędzy nimi. Eksperci podkreślają jednak, że sam dokument nie przekłada się na bezpieczeństwo - najważniejsza będzie jego praktyczna implementacja, która znów - zależy od podmiotów za nią odpowiedzialnych.
Na plan wdrożeniowy strategii czekają zarówno firmy, jak i politycy odpowiedzialni za koordynację prac po stronie podmiotów zależnych od sfery publicznej.
Cztery filary
Odnosząc się do planu implementacji, Walden powiedziała, że ma on być zbudowany na czterech filarach: wyposażeniu każdego Amerykanina w podstawowe cyberkompetencje, przekształceniu cyberedukacji, wzroście liczebności i rozwoju kadr dla cyberbezpieczeństwa, a także zwiększeniu kadr na poziomie administracji federalnej, których zadaniem miałoby być czuwanie nad zagrożeniami w cyberprzestrzeni.
W ramach edukacji plan przewiduje nacisk na takie kwestie, jak umiejętności cyfrowe, matematyka oraz budowanie świadomości i odporności wobec zagrożeń w cyberprzestrzeni.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].