Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyfryzacja KPRM: dane z aplikacji Kwarantanna Domowa nie były wykorzystywane do szkolenia algorytmów

Autor. Markus Winkler / Unsplash

Dane z aplikacji Kwarantanna Domowa nie były wykorzystywane do celów takich, jak np. szkolenie algorytmów rozpoznawania twarzy - przekazała CyberDefence24.pl Joanna Dębek z Wydziału Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

To odpowiedź na jedno z naszych pytań, które do KPRM przesłaliśmy w związku z doniesieniami agencji Reutera o tym, że Polska znajdowała się wśród krajów eksperymentujących z wykorzystaniem technologii rozpoznawania twarzy do walki z pandemią COVID-19.

Reuters powołuje się przy tym na dane z raportu Columbia Law School z Nowego Jorku. W raporcie czytamy, że kraje takie jak „Chiny, Rosja, Indie, Polska i Japonia wykorzystywały lub planowały wykorzystać technologię rozpoznawania twarzy do śledzenia kontaktów społecznych i nadzoru".

„W aplikacji (Kwarantanna Domowa) porównywane jest zdjęcie referencyjne ze zdjęciami wykonywanymi w trakcie trwania kwarantanny. Zdjęcia są usuwane z systemu aplikacji w momencie dezaktywacji konta użytkownika w aplikacji" - przekazała nam Dębek.

"Nie mamy informacji o pracach"

Zapytaliśmy Cyfryzację KPRM również o to, czy w Polsce obecnie prowadzone są jakiekolwiek prace związane z rozwojem technologii rozpoznawania twarzy do celów administracji rządowej.

„Nie mamy informacji o jakichkolwiek trwających pracach związanych z rozwojem w Polsce technologii rozpoznawania twarzy do celów administracji rządowej" - odpowiedziała na nasze pytanie Dębek.

Jakie dane przetwarza Aplikacja Kwarantanna Domowa?

Aplikacja Kwarantanna Domowa jest obowiązkowa dla osób pozostających na kwarantannie w związku z możliwością zakażenia lub chorobą COVID-19. Według rządu, przetwarza ona dane takie, jak: ID użytkownika, imię, nazwisko, numer telefonu, deklarowany adres kwarantanny, a także zdjęcia robione w ramach zadań w aplikacji, lokalizację osoby korzystającej z programu oraz datę zakończenia kwarantanny.

Rząd informuje, że dane użytkownika gromadzone są wyłącznie w trakcie korzystania z aplikacji. W oficjalnych dokumentach dla tego oprogramowania czytamy jednak, że „Minister Cyfryzacji przechowuje dane osobowe przez okres przedawnienia roszczeń określony w art. 118 ustawy - Kodeks cywilny (6 lat), który będzie liczony od momentu dezaktywacji konta w aplikacji".

Jednocześnie, w tych samych dokumentach czytamy, że „zdjęcia usuwane są w dniu zakończenia kwarantanny, tj. w dniu dezaktywacji konta w systemie - po wysłaniu SMS-a informującego o zakończeniu kwarantanny o godz. 22.00".

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama
Reklama