Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczne wakacje. RCB: bądźmy czujni

oszuści wakacje
Fot. pxhere.com/CC0 / Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP)/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) radzi, aby zachować czujność w czasie wakacyjnego odpoczynku, ponieważ cyberprzestępcy starają się wykorzystać ten czas na swoją korzyść.

W czasie wypoczynku lub letniej zabawy nasza czujność może zostać osłabiona, co starają się wykorzystać cyberprzestępcy.

RCB podkreśla, że "oszuści nie mają wakacji". Ich celem jest kradzież pieniędzy, danych czy haseł. "Bądźcie czujni!" - apeluje rządowe centrum.

Czytaj też

Na co w szczególności uważać?

"Czerwona lampka" powinna nam się zapalić, gdy otrzymamy SMS-a (ale może to być również mail) z podejrznym linkiem w treści. Jego treść może być różnorodna: od ponaglenia do zapłaty za usługę (np. prąd) po weryfikację rzekomej transkacji bankowej lub konieczność ochrony konta.

To jedynie przykłady wiadomości od oszustów. Pamiętajmy, że cyberprzestępcy nieustannie zmieniają metody, aby nas podejść. Często wpisują się w panujące trendy lub okoliczności. Jeśli wróci pandemia, można przypuszczać z dużą pewnością, że stanie się ona jednym z głównych wątków ich działalności. I tak dalej, i tak dalej.

Czytaj też

Kliknięcie w link i/lub spełnienie żądać oszystów może pozbawić nas oszczędności, danych logowania czy też zainfekować urządzenie złośliwym oprogramowaniem. Zagrożeń jest wiele. Nie warto tego bagatelizować. Czujność to podstawa.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze