Cyberbezpieczeństwo

Cyberatak na szpital w Barcelonie. Użyto ransomware

Fot. Natanael Melchor/unsplash.com

Kolejny szpital padł ofiarą cyberprzestępców – tym razem przy użyciu ransomware zaatakowano placówkę w Barcelonie. Efektem jest paraliż systemu komputerowego, odwołanie pilnych operacji oraz ok. 3 tys. badań kontrolnych.

Cyberatak uderzył w niedzielę w szpital Hospital Clinic de Barcelona i spowodował wyłączenie komputerów w laboratoriach, pogotowiu oraz w aptekach w trzech głównych ośrodkach i kilku zewnętrznych klinikach – podaje AP News.

W poniedziałek dyrektor szpitala Antoni Castells nie był w stanie przewidzieć, kiedy działanie systemu wróci do normy. System awaryjny ma pozwolić na funkcjonowanie przez kilka następnych dni, ale „ma nadzieję, że system zostanie naprawiony szybciej”.

Regionalna Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa ma już pracować nad przywróceniem systemu. Jak poinformowano, atak ransomware miał zostać przeprowadzony przez grupę Ransomware House spoza terytorium Hiszpanii.

Do tej pory cyberprzestępcy nie zażądali okupu, z góry zadeklarowano jednak, że dyrekcja szpitala nie wpłaci na ich rzecz żadnych pieniędzy.

Atak spowodował paraliż funkcjonowania placówki, a pilne przypadki są kierowane do innych szpitali w mieście. Pozostałe prace są wykonywane w sposób analogowy – na papierze, ponieważ obecnie nie jest możliwy dostęp do danych pacjentów.

Czytaj też

Cyberataki na szpitale

Na początku lutego br. pisaliśmy o większej liczbie ataków typu DDoS na szpitale w Stanach Zjednoczonych i Holandii.

Przypomnijmy, że w poniedziałek 6 lutego doszło do problemów z wewnętrznymi systemami Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi . Przestała działać strona internetowa oraz skrzynka mailowa placówki. W oficjalnym piśmie, jakie otrzymała nasza redakcja, CSK potwierdza, że doszło do cyberataku.

Z kolei w listopadzie ub.r. miał miejsce incydent cyberbezpieczeństwa w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie także doszło do ransomware. Krótko po tym zdarzeniu rząd wyłożył pół miliarda złotych w ramach specjalnego programu wsparcia na cyberbezpieczeństwo szpitali.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze

    Czytaj także