Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Chińscy hakerzy uderzyli w belgijskie wojsko i instytucje

Belgia wojsko
Fot. Belgian Army (@Belgian_Army)/Twitter

Chińscy hakerzy uderzyli w belgijskie wojsko oraz instytucje publiczne. Bruksela mówi wprost o cyberoperacjach, które wpłynęły na suwerenność, demokrację, bezpieczeństwo i społeczeństwo. Tamtejszy rząd oficjalnie wzywa Pekin do podjęcia kroków wobec podmiotów prowadzących cyberataki z terytorium Państwa Środka.

Sophie Wilmès, szefowa belgijskiego MSZ, w imieniu całego rządu wzywa chińskie władze do podjęcia działań wobec grup hakerskich z Państwa Środka, które mają stać za atakami wymierzonymi w belgijskie instytucje publiczne i siły zbrojne.

„Belgia ujawnia złośliwe cyberdziałania, które w znaczący sposób wpłynęły na naszą suwerenność, demokrację, bezpieczeństwo i całe społeczeństwo” – czytamy w oświadczeniu MSZ.

Jak wskazano, wrogie ataki miały zostać przeprowadzone przez chińskie podmioty APT (trwałego zagrożenia), w tym APT 17, APT 30, APT 31 (znane również jako UNSC 2814, GALLIUM i SOFTCELL).

Czytaj też

Złamanie norm

„Belgia stanowczo potępia wspomniane złośliwe cyberdziałania, które są sprzeczne z normami odpowiedzialnego zachowania państw, popieranymi przez wszystkie państwa członkowskie ONZ” – podkreśla w oświadczeniu szefowa belgijskiego MSZ.

Bruksela wzywa Pekin do przestrzegania norm i walki z aktywnością hakerską w Państwie Środka poprzez podjęcie „dostępnych i racjonalnych” kroków na rzecz wykrycia, zbadania i rozwiązania problemu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze