Cyberbezpieczeństwo
Atak ransomware na francuską stronę ze szkoleniami. Hasła administratorów jako tekst
Grupa ransomware Cactus opublikowała pliki wykradzione z francuskiego demos(.)fr. W wycieku znajduje się kilka skanów paszportów oraz wiele par loginów i haseł do różnych portali. Cyberprzestępcy twierdzą, że opublikowali łącznie 850 gigabajtów danych.
Pliki udostępnione przez cyberprzestępców wyglądają na autentyczne. Zachowano również oryginalną strukturę katalogów. Wstępna analiza pokazuje, że skompromitowano w pełni minimum jeden komputer należący do pracowniczki francuskiej firmy.
Grupie Cactus udało się również zdobyć dane należące do działu HR oraz IT, których swobodne przechowywanie woła o pomstę do nieba.
Czytaj też
Skany paszportów i niejawne dokumenty
Możliwość kradzieży tożsamości to poważny problem. Niestety w wycieku znajduje się wiele zdjęć oraz skanów paszportów osób pochodzących przede wszystkim z Chin.
Inne pliki
Niestety oprócz skanów paszportów cyberprzestępcy opublikowali również wiele innych plików, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. W jednym z katalogów można znaleźć foldery takie jak _HR, _IT czy _Legal. Znajdują się w nich informacje dotyczące m.in. współpracy firmy z chińskimi przedsiębiorcami, umowy o zachowaniu poufności i wiele innych niepublicznych informacji.
Czytaj też
Przerażające jest to, że w katalogu _IT można znaleźć dane logowania do wielu miejsc zapisane w pliku Excel. Łącznie znajduje się w nich ponad 500 rekordów, w tym wiele loginów i haseł do kont administratorów.
Niestety w jednym z arkuszy można znaleźć dane logowania dla kont administratorów: domenowych, serwerów SQL, Sharepointa 2007, lokalnych, FTP, Azure, Moodle czy wirtualnych serwerów prywatnych (VPS).
Czytaj też
Ostrzeżenie
Trzymanie haseł dostępu w formie pliku (tekstowego, arkusza Excela czy jakiegokolwiek innego) jest skrajnie nierozsądne, co pokazuje wspomniany wyżej wyciek danych. Hasła najlepiej… nie znać – korzystając z menadżerów haseł.
Czytaj też
O incydencie poinformowaliśmy CERT-FR, francuski odpowiednik CERT Polska.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany