Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Atak hakerski w Poznaniu. Wykradziono numery telefonów mieszkańców

poznań
Autor. Egor Komarov/Pexels

W wyniku cyberataku doszło do kradzieży numerów telefonów mieszkańców Poznania. Zawiadomiono policję oraz Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. 

Reklama

Urząd Miasta Poznania we wtorek (tj. 25 kwietnia br.) rozesłał SMS-y do mieszkańców o naruszeniu bezpieczeństwa ich danych – podaje serwis epoznan.pl. Władze stolicy Wielkopolski wydały oficjalny komunikat w tej sprawie. Potwierdzają w nim, że doszło do ataku hakerskiego. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Celem wrogich działań był SerwerSMS.pl firmy Vercom S.A. z Poznania. To za pośrednictwem tej usługi Urząd rozsyła klientom np. powiadomienia o możliwości odbioru dokumentów. 

„19 kwietnia firma stwierdziła naruszenie bezpieczeństwa, polegające na uzyskaniu danych logowania do systemu oraz nieautoryzowanego dostępu do fragmentu archiwalnej bazy danych. Przyczyną zdarzenia był atak hakerski" – czytamy w komunikacie.

Jak informują władze miasta, sprawcy uzyskali dostęp do numerów telefonicznych i komunikatów przekazywanych przez Urząd. Zgodnie z deklaracjami, nie znajdowały się tam żadne dane osobowe. 

Otrzymaliśmy zapewnienie, że podatność w systemie wykorzystana do przeprowadzenia ataku została zidentyfikowana i usunięta, a dane klientów urzędu są bezpieczne.
Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP

Czytaj też

Zapewniono też, że wprowadzono „szereg działań prewencyjnych, które mają zapobiec wystąpieniu podobnego zdarzenia w przyszłości". Infrastruktura będąca celem atakujących podlega stałemu monitoringowi. 

W trosce o bezpieczeństwo poznanianek i poznaniaków, prewencyjnie zalecamy zachowanie czujności wobec nieoczekiwanych wiadomości i połączeń, zwłaszcza tych od nieznanych nadawców. Zalecamy też dokładne analizowanie komunikatów zawartych w wiadomościach SMS oraz połączeniach, które mogą być próbą pozyskania większej ilości danych, a także zachowanie ostrożności przy otwieraniu linków lub załączników z podejrzanych wiadomości.
Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP

Firma Vercom S.A. o incydencie zawiadomiła policję i Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a miasto prowadzi postępowanie wyjaśniające.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama