Social media
Cieszyński: pytania o Pegasusa należy kierować do ministra koordynatora służb specjalnych
- Pytania o Pegasusa należy kierować do ministra koordynatora służb specjalnych – powiedział we wtorek podczas spotkania z mediami minister w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński, pełniący również funkcję pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa.
Jak dodał „gdyby doszły nas informacje że jakieś zewnętrzne podmioty wykorzystują takie narzędzia do inwigilacji polskich obywateli, to podjęlibyśmy działania, ale jak na razie nie mamy takich informacji”.
W ramach międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego 17 organizacji medialnych i organizacji Amnesty International działającej na rzecz praw człowieka ujawniono, że system Pegasus produkowany przez izraelską spółkę NSO Group wykorzystywany był do nielegalnej inwigilacji 50 tys. osób, w tym dziennikarzy, aktywistów, naukowców i dyplomatów. Wśród inwigilowanych osób znaleźli się m.in. dziennikarze z Francji i Węgier. W Europie łącznie działaniom z wykorzystaniem Pegasusa miało podlegać 1000 osób.
Amazon odciął NSO Group od swojej usługi
W związku z tym informacjami koncern Amazon – dostawca usług chmurowych AWS – odłączył od swojej infrastruktury firmę NSO Group, producenta systemu szpiegowskiego Pegasus po doniesieniach o bezprawnym wykorzystaniu go m.in. przeciwko dziennikarzom. Narzędzia Amazona miały być wykorzystywane w złośliwym oprogramowaniu, które służyło za furtkę dla Pegasusa.
Amazon zdezaktywował konta powiązane z firmą NSO Group po ujawnieniu gigantycznej skali nielegalnej inwigilacji dziennikarzy, aktywistów działających na rzecz praw człowieka, naukowców i dyplomatów, jaką ukazało śledztwo Amnesty International oraz 17 organizacji medialnych z całego świata.
Koncern ustosunkował się do sprawy potwierdzając usunięcie kont firmy i odłączenie NSO Group od infrastruktury, którą Pegasus wykorzystywał do swojego działania.
Izraelska firma konsekwentnie zaprzecza doniesieniom na temat nielegalnego wykorzystania jej systemu, który według NSO Group jest dystrybuowany jedynie do klientów rządowych wykorzystujących go do walki z terroryzmem. Każdy nabywca licencji na Pegasusa ma być przez NSO Group uważnie sprawdzany pod kątem przestrzegania praw człowieka i ew. naruszeń praw obywatelskich – zadeklarowała firma.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany