Polityka i prawo
Cieszyński: Dostęp do internetu jest kluczowy dla zrównoważonego rozwoju
„Prawie 3 mld osób na świecie jest pozbawionych dostępu do internetu i zasobów cyfrowych. To pokazuje, o jakiej skali wyzwań mówimy” – wskazał Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM, podczas konferencji prasowej w trakcie IGF 2021.
Na konferencji prasowej, jaka miała miejsce podczas IGF 2021 sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia – od ministra Krzysztofa Szuberta i jego zespołu po urzędników miasta Katowic.
„Mamy na swoim koncie sukces. Mamy wydarzenie o międzynarodowej randze dotyczące jednej z dwóch najważniejszych dziedzin. Wcześniej odbyło się forum klimatyczne, a teraz poświęcone kwestiom cyfrowym” – zaznaczył przedstawiciel kancelarii premiera.
Minister Cieszyński ocenił, że to nie jest przypadek, że 8 tys. osób zarejestrowało się na IGF 2021 online. W jego opinii „to znak czasu”, który potwierdza, że technologie stwarzają nowe możliwości.
W trakcie swojego wystąpienia podkreślił, że fundamentem zrównoważonego rozwoju jest to, aby wszyscy na świecie posiadali dostęp do internetu i rozwiązań cyfrowych. „Prawie 3 mld osób na świecie jest pozbawionych dostępu do internetu i zasobów cyfrowych. To pokazuje, o jakiej skali wyzwań mówimy” – stwierdził minister.
Na koniec skierował specjalne podziękowania do ONZ za możliwość organizacji wydarzenia w naszym kraju, a także zespołu ministra Szuberta za realizację tego zadania.
Z kolei Krzysztof Szubert z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zwrócił uwagę na „Forum Młodych”, które odbyło się po raz pierwszy w ramach IGF. Zaznaczył, że podczas jego trwania sala była pełna, a uczestniczy aktywnie brali udział w dyskusji. „Mam nadzieję, że w kolejnych edycjach inicjatywa ta również będzie obecna” – stwierdził.
„Tutaj i tylko tutaj”
W konferencji uczestniczył również Liu Zhenmin, podsekretarz generalny ONZ. Odniósł się do tematów, które będą stanowiły rdzeń konferencji. Wśród nich wyróżnił cyberbezpieczeństwo, zrównoważony rozwój, inteligentne miasta, platformy cyfrowe czy kwestie legislacyjne związane z wirtualnym światem.
Przedstawiciel ONZ poinformował, że na koniec IGF 2021 opublikowane zostaną komunikaty i przesłanie płynące z wydarzenia. Zawierać będzie priorytety w odniesieniu do m.in. polityki oraz rozwiązań, które „pojawiły się tutaj, i tylko tutaj”.
Liu Zhenmin w ramach wypowiedzi odniósł się do jednego z haseł IGF 2021 „Zjednoczony internet”, wskazując, że: „Razem zadbamy o to, żeby konferencja wspierała proces cyfryzacji w drodze do zrównoważonego rozwoju”.
Przesłanie do dziennikarzy
Do dziennikarzy przesłanie skierował także António Guterres, sekretarz generalny ONZ. W specjalnym liście wskazał, że pandemia koronawirusa podkreśliła zmieniającą się siłę internetu. „Technologie cyfrowe przyczyniły się do ratowania życia, umożliwiając milionom ludzi bezpieczną pracę, naukę i kontakty towarzyskie” – czytamy.
Z drugiej jednak strony przedstawiciel Organizacji zaznaczył, że Covid-19 zwiększył przepaść cyfrową oraz pokazał ciemne strony technologii. Jakie? Wśród nich wskazał na rozprzestrzenianie się dezinformacji czy manipulowanie zachowaniami ludzi.
„Tylko razem, dzięki wzmocnionej współpracy, możemy stawić czoła tym wyzwaniom, poprzez m.in. ustanowienie jasnych zasad ochrony praw człowieka i podstawowych wolności, odzyskując kontrolę nad naszymi danymi, zwalczając dezinformację i mowę nienawiści oraz poprzez zapewnienie dostępu do internetu dla wszystkich do 2030 roku” – stwierdził António Guterres. Jak dodał, IGF 2021 ma do odegrania kluczową rolę w kształtowaniu tej dyskusji.
„Wizja otwartej, wolnej i bezpiecznej przyszłości cyfrowej leży u podstaw mojego planu działania na rzecz współpracy cyfrowej” – czytamy w liście do dziennikarzy. Sekretarz generalny ONZ odwołał się w nim również do propozycji utworzenia Globalnego Paktu Cyfrowego, który szerzej został omówiony w raporcie „Nasza Wspólna agenda”. Jego celem jest połączenie rządów, sektora prywatnego i społeczeństwa obywatelskiego we wspólnym dążeniu do realizacji tej wizji.
„Mam nadzieję, że Szczyt Cyfrowy ONZ nada impet i będzie bodźcem do dalszych postępów” – podkreślił António Guterres, sekretarz generalny ONZ.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany