Reklama

Biznes i Finanse

Waszyngton opublikował listę firm powiązanych z wojskiem Rosji i Chin

Fot. Björn Strey/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. Björn Strey/Wikimedia Commons/CC 2.0

Departament Handlu USA opublikował listę 103 firm powiązanych z siłami zbrojnymi Chin i Rosji. Podmioty znajdujące się w katalogu z założenia mają mieć ograniczony dostęp do rynku Stanów Zjednoczonych, technologii i współpracy z amerykańskimi firmami.

Na liście znalazło się 58 podmiotów z Chin i 45 z Rosji, które wytwarzają produkty i świadczą usługi dla chińskiej i rosyjskiej armii. Według ministra handlu Wilbura Rossa, nowa lista ma pomóc eksporterom sprawdzać swoich klientów pod kątem związków z obcymi siłami oraz zwalczać wysiłki Chin i Rosji, by wykorzystywać amerykańską technologię do swoich destabilizujących programów wojskowych.

Aby móc sprzedawać produkty, amerykańscy kontrahenci wymienionych na liście firm muszą wystąpić o specjalną licencję. Jak zaznacza w komunikacie departament, spis jest nie wyczerpujący, a ograniczenia mogą dotyczyć też innych podmiotów wskazanych przez Pentagon.

Wśród objętych restrykcjami podmiotów są m.in. chińskie firmy z sektora lotniczego, z którymi współpracują amerykańskie koncerny General Electric i Honeywell. Mimo wcześniejszych doniesień na liście nie ma natomiast państwowej spółki COMAC, starającej się konkurować z Boeingiem w lotnictwie cywilnym. Wśród podmiotów z Rosji są m.in. producenci samolotów Tupolew i Suchoj oraz wiele innych państwowych firm i podmiotów.

Pekin jak dotąd nie odniósł się do restrykcji, ale w listopadzie, kiedy media po raz pierwszy doniosły o przygotowywanej liście, rzecznik MSZ Zhao Lijian określił amerykańskie plany jako niesprowokowane prześladowanie chińskich firm przez USA.

Jest to kolejny ruch administracji Trumpa przeciwko podmiotom z Chin. W piątek na inną handlową czarną listę wpisany został jeden z największych na świecie producentów układów scalonych SMIC oraz 60 innych firm z Chin.

image
Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!
Źródło:PAP

Komentarze