Reklama

Biznes i Finanse

Transfer Apple’a. Startup Wave One powiększy portfolio firmy

Fot. SIMGO200/Wikipedia Commons/CC 3.0
Fot. SIMGO200/Wikipedia Commons/CC 3.0

Apple sfinalizował przejęcie startupu wykorzystującego sztuczną inteligencję przy kompresji wideo. Zakup ma umożliwić firmie wydajniejsze przesyłanie strumieniowe, a skorzysta na tym m.in. Apple TV.

Reklama

Wave One został założony w 2016 roku przez Ludomira Bourdeva i Orena Rippela. Innowacja tego startupu polegała na posiadaniu algorytmów kompresji/dekompresji wideo, które działały przy wsparciu akceleratorów sztucznej inteligencji - pisze TechCrunch .

Reklama

Dzięki wykorzystaniu narzędzia stworzonego przez Wave One, możliwe było zmniejszenie rozmiaru plików wideo nawet o połowę. Zastosowanie sztucznej inteligencji może być też wykorzystane do „zrozumienia" klatki wideo. Ów proces miał polegać m.in. na nadaniu priorytetu twarzom obecnym podczas sceny danego filmu, w celu zaoszczędzenia przepustowości.

Czytaj też

Apple nie jest pierwszy

Z podobnych narzędzi korzysta już konkurencja. W 2022 roku DeepMind, przejęty w 2014 roku przez Google, dostosował algorytm uczenia maszynowego do kompresji filmów znajdujących się na YouTube. Zastosowany zabieg spowodował redukcję ilości danych przesyłanych strumieniowo do użytkowników.  

Reklama

Teraz - jak widać - podobną drogą podąża Apple. Wszak każde ulepszenie kompresji wideo może doprowadzić do tego, że usługa taka jak chociażby Apple TV+ będzie mogła dostarczać treści w wyższej rozdzielczości.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama