Reklama

Biznes i Finanse

Systemy szpiegujące to coraz lepszy biznes. Rosnące zagrożenie

Autor. Killian Cartignies / Unsplash

Zagrożenie cyfrową inwigilacją nigdy nie było tak wielkie jak dzisiaj. Firmy oferujące tzw. spyware rosną jak grzyby po deszczu, a klientów nie brakuje - pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

Reklama

Na świecie znowu głośno jest o systemach szpiegujących; chodzi o oprogramowanie Reign, które według badań Citizen Lab sprzedane zostało wielu rządom, w tym Europie, m.in. Węgrom, Czechom i Bułgarii - pisze "Rzeczpospolita".

Reklama

Według analityków waszyngtońskiego think tanku Carnegie Endowment for International Peace (CEIP), których badania przytoczono, od 2015 r. zanotowano użycie tego typu programów w 73 krajach.

"Ujawnione w ubiegłym tygodniu oprogramowanie szpiegujące Reign mogło śledzić lokalizację ofiar, nagrywać rozmowy w otoczeniu ich telefonów, a także czytać wiadomości. Narzędzie infekowało urządzenia poprzez wysyłanie zaproszeń z kalendarza iCloud do użytkowników smarfonów, którzy byli celem służb. Ofiary nie zostały powiadomione o zaproszeniach z kalendarza, ponieważ były wysłane na wydarzenia zarejestrowane w przeszłości, przez co inwigilowani nie wiedzieli o włamaniu" - wyjaśniła gazeta.

Reklama

Czytaj też

Możliwości obrony

"Rzeczpospolita" zauważyła, że możliwości obrony przed tak zaawansowanymi systemami szpiegowania są bardzo ograniczone, szczególnie dla osób prywatnych. Zalecane jest jednak regularne aktualizowanie komputerów, telefonów i aplikacji w celu zminimalizowania skutków takich ataków .

Co więcej, nie tylko osoby prywatne narażone są na cyberzagrożenia. Jak przekazała gazeta, według badań Forrester Consulting, aż 60 proc. przedsiębiorstw na problemy z bezpieczeństwem IT reaguje doraźnie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama