Reklama

Biznes i Finanse

Systemy szpiegujące to coraz lepszy biznes. Rosnące zagrożenie

Fot. Killian Cartignies / Unsplash

Zagrożenie cyfrową inwigilacją nigdy nie było tak wielkie jak dzisiaj. Firmy oferujące tzw. spyware rosną jak grzyby po deszczu, a klientów nie brakuje - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Na świecie znowu głośno jest o systemach szpiegujących; chodzi o oprogramowanie Reign, które według badań Citizen Lab sprzedane zostało wielu rządom, w tym Europie, m.in. Węgrom, Czechom i Bułgarii - pisze "Rzeczpospolita".

Według analityków waszyngtońskiego think tanku Carnegie Endowment for International Peace (CEIP), których badania przytoczono, od 2015 r. zanotowano użycie tego typu programów w 73 krajach.

"Ujawnione w ubiegłym tygodniu oprogramowanie szpiegujące Reign mogło śledzić lokalizację ofiar, nagrywać rozmowy w otoczeniu ich telefonów, a także czytać wiadomości. Narzędzie infekowało urządzenia poprzez wysyłanie zaproszeń z kalendarza iCloud do użytkowników smarfonów, którzy byli celem służb. Ofiary nie zostały powiadomione o zaproszeniach z kalendarza, ponieważ były wysłane na wydarzenia zarejestrowane w przeszłości, przez co inwigilowani nie wiedzieli o włamaniu" - wyjaśniła gazeta.

Czytaj też

Możliwości obrony

"Rzeczpospolita" zauważyła, że możliwości obrony przed tak zaawansowanymi systemami szpiegowania są bardzo ograniczone, szczególnie dla osób prywatnych. Zalecane jest jednak regularne aktualizowanie komputerów, telefonów i aplikacji w celu zminimalizowania skutków takich ataków .

Co więcej, nie tylko osoby prywatne narażone są na cyberzagrożenia. Jak przekazała gazeta, według badań Forrester Consulting, aż 60 proc. przedsiębiorstw na problemy z bezpieczeństwem IT reaguje doraźnie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Źródło:
PAP

Komentarze