Reklama

Biznes i Finanse

Sheryl Sandberg po 14 latach odchodzi ze stanowiska dyrektor operacyjnej Mety (Facebooka)

Autor. monsooninfo.blog.hu

Sheryl Sandberg, dotychczasowa dyrektor koncernu Meta (Facebook) ds. operacyjnych i prawa ręka Marka Zuckerberga, postanowiła odejść ze stanowiska, które zajmowała przez 14 lat. Jak twierdzi, chce teraz skupić się na działaniach filantropijnych i na swojej rodzinie – pozostanie jednak w zarządzie koncernu.

Reklama

Sheryl Sandberg to osoba, która odegrała w firmie Meta ogromną rolę – pomogła (wtedy jeszcze Facebookowi) podźwignąć się ze stadium startupu i przekształcić się w wart miliardy dolarów biznes, oparty na reklamie – pisze agencja Bloomberga.

Reklama

52-letnia Sandberg ma po odejściu ze stanowiska dyrekror ds. operacyjnych pozostać w zarządzie Mety. Jej miejsce zajmie Javier Olivan, który w Mecie przez wiele ostatnich lat odpowiadał za wzrost biznesowy. Formalnie zmieni Sandberg jesienią – poinformowano.

Kim jest Sheryl Sandberg?

Reklama

Prawa ręka Marka Zuckerberga i jedna z jego najbardziej zaufanych osób w Mecie dołączyła do firmy w 2008 roku. To właśnie ona odpowiada za większość strategicznych decyzji, które pozwoliły firmie przekształcić się w biznes generujący jedynie w ubiegłym roku 120 mld dolarów przychodów – ocenia Bloomberg.

Przez wiele lat obok Zuckerberga Sandberg była najbardziej rozpoznawalną, a zarazem najwyższą rangą przedstawicielką Mety (Facebooka), która pojawiała się obok swojego szefa we wszystkich ważnych momentach – np. podczas przesłuchań przed amerykańskim Kongresem, w związku z nadużyciami wobec danych osobowych użytkowników w aferze Cambridge Analytica.

Czytaj też

Sandberg to również promotorka polityki szybkiego wzrostu, często kosztem odsuwania istotnych z punktu widzenia biznesowego i reputacyjnego problemów na później – twierdzi agencja. Bloomberg dodaje, że gdyby Meta nie przyjęła tego rodzaju kultury biznesowej, być może udałoby się jej uniknąć licznych skandali i obecnych problemów z regulatorami, które ogniskują się przede wszystkim wokół kwestii związanych z prywatnością, moderacją treści i nadużyciami politycznymi, do których dochodzi na platformie.

Honor i życiowy przywilej

W rozmowie z agencją Bloomberga Sheryl Sandberg określiła swój czas spędzony na stanowisku dyrektor ds. operacyjnych Mety jako „honor i życiowy przywilej". Zaznaczyła jednak, że praca ta była bardzo trudna.

„To decyzja, która nie przyszła mi łatwo, ale minęło 14 lat" – powiedziała Sandberg. „Chcę stworzyć więcej przestrzeni dla działań filantropijnych, dla aktywności mojej fundacji" – dodała.

Wcześniej Sheryl Sandberg pracowała dla innej wielkiej firmy technologicznej – Google'a.

Czytaj też

W udzielonym Bloombergowi wywiadzie zaznaczyła, że chce również więcej czasu poświęcić rodzinie – w tym roku latem planuje wyjść za mąż i chce więcej czasu spędzać ze swoimi dziećmi oraz pasierbami.

Sandberg zadeklarowała również zaangażowanie w sprawy równouprawnienia kobiet, które są jednym z kluczowych obszarów zainteresowania jej fundacji.

Jak dodała, prawdopodobieństwo, że obejmie inne stanowisko w wielkim biznesie lub polityce, jest bardzo niewielkie. „Nauczyłam się dawno temu jednego – nigdy nie rób żadnych założeń na temat przyszłości" – skwitowała, pytana o plany na przyszłość.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama