Reklama

Biznes i Finanse

Rzeczpospolita: pandemia mocno uderzyła w rynek elektroniki

Fot. pixy.org/CC0
Fot. pixy.org/CC0

Zamknięte w związku z pandemią centra handlowe oraz obawy konsumentów przyczyniły się do spadku wydatków w sklepach z elektroniką. Sprzedaż online to za mało, aby utrzymać popyt - wskazuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Z najnowszych danych Euromonitor International dla Rzeczpospolitej wynika, że Polacy na sprzęt elektroniczny wydają ponad 20 mld zł rocznie, wciąż głównie w sklepach stacjonarnych, dlatego zamknięcie większości placówek mocno uderzyło w sektor. Sprzedawcy elektroniki także mocno odczuli zmianę, obroty sklepów spadły o ok. 4 mld zł.

Rynek się skurczył także pod względem liczby placówek, która zmalała o ok. 100. Zmiany nie dotknęły wszystkich w takim samym stopniu – duże sieci z rozwiniętymi już internetowymi platformami sprawniej mogły reagować na zmiany w popycie, choć z wieloma nie miały szans.

Jak informuje Rzeczpospolita”, odpływ wydatków widać w najszerszej kategorii elektroniki konsumenckiej, czyli telewizorach, sprzęcie audio i foto. O ile w pierwszym przypadku rynek ilościowo trzyma się w miarę zbliżonych poziomów, o tyle wartościowo spada, ponieważ klienci wolą poczekać na spadek cen, niż płacić krocie na nowsze generacje.

Na rynku wzrosło znaczenie komputerów, co jest efektem zmiany zapotrzebowania na sprzęt do nauki i pracy zdalnej. Jak woda szły głównie najtańsze modele – w innych kategoriach boomu nie było.

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama