Reklama

Biznes i Finanse

Producent Pegasusa zwalnia ludzi. To nie oznacza końca inwigilacji

Autor. Logo NSO Group / PL Atsit

Izraelska firma NSO Group zapowiedziała, że zwolni 100 ze swoich 700 pracowników, a jej długoletni szef ustąpi ze stanowiska. Według ekspertów, drastyczna reorganizacja struktury producenta systemu szpiegowskiego Pegasus nie oznacza wcale, że będziemy mniej inwigilowani.

Reklama

Cytowany przez serwis CyberScoop szef laboratium bezpieczeństwa organizacji Amnesty International – Claudio Guarnieri, ocenił, że zmiany w firmie nie przykryją ciągłego braku odpowiedzialności, który przejawia NSO Group.

Reklama

Amnesty International to obok Citizen Lab jedna z organizacji, które zajmują się stałym monitorowaniem użycia systemu szpiegowskiego Pegasus, którego producentem jest NSO Group, w szczególności w przypadkach, gdy w grę wchodzi inwigilacja tym systemem dysydentów politycznych, dziennikarzy i opozycjonistów.

O tym, jak Pegasus był wykorzystywany przez rządy różnych państw m.in. właśnie przeciwko dziennikarzom, można przeczytać na łamach naszego serwisu tutaj . W CyberDefence24.pl szczegółowo relacjonujemy również polski wątek dotyczący inwigilacji Pegasusem osób związanych ze środowiskami opozycyjnymi, a także tłumaczymy, jak działa ten system oraz jakie inne systemy szpiegowskie obok Pegasusa są w użyciu na świecie – choć to właśnie on zdobył największą rozpoznawalność.

Reklama

NSO Group pod presją w związku z nadużyciami rządów

Producent Pegasusa od dłuższego czasu znajduje się pod presją opinii publicznej w związku z nadużyciami, na które pozwolił względem wykorzystania jego systemu szpiegowskiego Pegasus.

Czytaj też

System ten przedstawiany był zawsze jako narzędzie służące wyłącznie do walki z zagrożeniami takimi, jak np. terroryzm, a firma wielokrotnie deklarowala, że weryfikuje każdego ze swoich klientów pod kątem m.in. naruszeń praw człowieka w kraju. Prawda okazała się jednak inna.

Producent Pegasusa na czarnej liście

W listopadzie ub. roku, o czym pisaliśmy na łamach naszego serwisu, NSO Group została wpisana na czarną listę amerykańskiej administracji wraz drugą izraelską firmą Candiru, która również zajmuje się dostarczaniem na chłonny rynek oprogramowania szpiegowskiego.

Decyzja ta przełożyła się na znaczne pogorszenie się sytuacji finansowej spółki. NSO Group zostało również pozwane przez koncern Apple , który twierdzi, że firma wykorzystywała usługi oferowane przez producenta iPhone'ów do atakowania Pegasusem ludzi na całym świecie.

Po co NSO Group reorganizacja struktur?

Powołując się na doniesienia innych mediów, CyberScoop pisze, że ustąpienie Szalewa Hulio ze stanowiska prezesa NSO Group i szersza reorganizacja, wraz ze zwolnieniem jednej siódmej załogi firmy, to kroki niezbędne do tego, by firma mogła zrealizować swój plan sprzedaży technologii krajom NATO.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama