Reklama

Biznes i Finanse

Polska musi znaleźć swoje miejsce w branży e-tożsamości i podpisu elektronicznego

Fot. slightly_different / Pixabay
Fot. slightly_different / Pixabay

Wyzwaniem w branży e-tożsamości i podpisu elektronicznego pozostaje wprowadzenie wspólnego, interoperacyjnego mechanizmu identyfikacji na poziomie europejskim, a także uniwersalnego podpisu, który każdy będzie mógł wywołać za pomocą portfela cyfrowej tożsamości - ocenił Michał Tabor z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. 

Tabor, podczas inauguracji tegorocznej edycji konferencji Common SIGN powiedział, że Polska ma potencjał w zakresie rozwoju w branży e-tożsamości i podpisu elektronicznego m.in. dzięki istnieniu rozwiązania mObywatel. 

Jednak jak wskazał, administracja publiczna ma swoje rozwiązania, które bardzo często rozmijają się z rozwiązaniami biznesowymi, a wdrożeniom nie towarzyszy wspólna strategia. 

Tabor odniósł się także do projektu eDoręczeń. "Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mówili nie o jednym operatorze doręczeń elektronicznych, ale o wielu operatorach, którzy będą w stanie dostarczyć nam jakość" - powiedział i podkreślił, że dla rozwoju branży i wdrożeń usług elektronicznych konieczna jest wymiana doświadczeń oraz pomysłów pomiędzy wszystkimi uczestnikami rynku.

Zastępczyni dyrektora NASK prof. Ewa Niewiadomska oceniła, że pandemia koronawirusa uwypukliła istotność wdrożeń usług elektronicznych, takich jak e-tożsamość i podpis elektroniczny. 

Jej zdaniem to "podstawa nowoczesnych e-usług". 

Konferencja Common SIGN poświęcona jest tematyce tożsamości elektronicznej, e-dokumentów i podpisu elektronicznego. Listopadowe spotkanie to dziesiąta, jubileuszowa edycja wydarzenia organizowanego przez NASK - Państwowy Instytut Badawczy i jego partnerów.

Tegoroczną edycję konferencji patronatem honorowym objął sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński, wydarzeniu patronują także Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze