Reklama

Biznes i Finanse

Pirackie gry z „bonusem”. Cyberprzestępcy czyhają na torrencie

fot. Dickson Phua / Flickr / CC BY-ND 2.0
fot. Dickson Phua / Flickr / CC BY-ND 2.0

Na torrentach pojawiało się pirackie oprogramowanie popularnych gier ze specjalnym bonusem od cyberprzestępcy. Złośliwe oprogramowanie powala przejąć komputer ofiary i wykorzystywać go do kopania kryptowalut.

Cyberprzestępca (lub grupa hakerów) rozpowszechnia na torrentach pirackie oprogramowanie popularnych gier ze specjalnym bonusem – malware, które umożliwia przejęcie komputerów ofiar i wykorzystanie ich do kopania kryptowalut. Wykrytą działalność opisano w najnowszym raporcie firmy Avast. Eksperci wskazują w nim, że analiza wykrytego oprogramowania może sugerować, że cyberprzestępca pochodzi z Czech. 

Nietrudno domyśleć się, że zainfekowane zostały najpopularniejsze gry wideo. Specjaliści odnaleźli złośliwe oprogramowanie w takich tytułach jak: NBA 2K19, Grand Theft Auto V, Far Cry 5, The Sims 4, The Sims 4 Seasons, Euro Truck Simulator 2, Jurassic World Evolution, Fallout 4 GOTY, Call of Cthulhu, Pro Evolution Soccer 2018 oraz We Happy Few. Jak widać, jest to top, jeśli chodzi o popularność. 

Szkodliwe oprogramowanie, które zostało przez ekspertów nazwane „Crackonosh” od 2020 roku zainfekowało ponad 222 tys. urządzeń, co pozwoliło wykopać kryptowaluty o obecnej równowartości ok. 2 milionów dolarów amerykańskich.

Szkodliwe oprogramowanie instaluje się, zastępując krytyczne pliki systemu Windows i nadużywając jego trybu awaryjnego, aby osłabić ochronę. Jednocześnie Crackonosh dodatkowo chroni się, wyłączając m.in. oprogramowanie zabezpieczające i aktualizacje systemu operacyjnego, aby zapobiec wykryciu.

Eksperci Avast kończąc swój raport stwierdzili: „Kluczowym wnioskiem jest to, że naprawdę nie możesz dostać niczego za darmo, a kiedy próbujesz ukraść oprogramowanie, istnieje szansa, że ​​ktoś spróbuje okraść ciebie” – musimy przyznać: czysta prawda.

Cyberprzestępcy uderzają w gaming

Cyberprzestępcy coraz częściej dobierają się do branży gamingowej. W lutym br. CD Projekt – producent takich hitów jak Wiedźmin 3 i Cyberpunk 2077 – padł ofiarą ukierunkowanego cyberataku. Hakerom udało się dostać do niektórych wewnętrznych systemów firmy. W oficjalnym oświadczeniu firma poinformowała, że wykradzione zostały nie tylko kody źródłowe gier, ale również dane pracowników i współpracowników.

W czerwcu natomiast Hakerzy wykradli dane z wewnętrznych zasobów jednego z największych producentów gier komputerowych na świecie – Electronic Arts, producenta takich kultowych tytułów jak FIFA, Battlefield oraz The Sims. W ramach incydentu cyberprzestępcy przejęli m.in. kody źródłowe do popularnego tytułu FIFA 21 oraz silnik do zaprezentowanego Battlefielda 2042. Łącznie skradziono 780 GB.

image

Reklama
Reklama

Komentarze