Reklama

Biznes i Finanse

Pandemia przyspieszyła cyfryzację. AI, big data, biometria i chmura zyskają na znaczeniu

Fot. geralt/Pixabay
Fot. geralt/Pixabay

Pandemia przyspieszyła cyfryzację, a zmiany, jakie przyniosła zostaną w dużej mierze utrwalone - wskazała Beata Ostrowska, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI). Jej zdaniem sztuczna inteligencja (AI), big data, biometria oraz chmury staną się trendami, które zyskają na znaczeniu w 2021 roku. 

Widać wyraźnie, że w obecnym świecie dla gospodarki kluczowa jest łączność i cyfryzacja - zdalny dostęp do zasobów, możliwość interakcji na odległość, zdalna obsługa procesów - powiedziała PAP Ostrowska, szefująca również Sektorowej Radzie ds. Kompetencji – Informatyka.

W jej ocenie, rozwiązania ICT towarzyszą dziś praktycznie wszystkim rodzajom aktywności gospodarczej i muszą rosnąć razem z całą gospodarką, a nawet szybciej. Stan rynku usług telekomunikacyjnych i informatycznych warunkuje kondycję całej gospodarki - podkreśla Ostrowska.

Popyt na te rozwiązania będzie rósł z upowszechnianiem się rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0 czy szerzej Gospodarki 4.0. Ostrowska przypomniała raport Fundacji Digital Poland, z którego wynika, iż najpopularniejszym obszarem specjalizacji w zakresie sztucznej inteligencji jest w Polsce eksploracja danych i analityka. Tą dziedziną zajmuje się 40 proc. zatrudnionych ekspertów od sztucznej inteligencji. Na drugim miejscu znajduje się robotyka i internet rzeczy, a na trzecim – rozpoznawanie obrazów.

Jak wskazuje wiceprezes PTI, w najbliższych latach bardzo silnie na strukturę i stan zatrudnienia w takich obszarach, które bazują na stosunkowo prostych rozwiązaniach informatycznych, wpłynie automatyzacja. Chodzi np. o centra outsourcingowe usług biznesowych (BPO i SCC), w których w Polsce pracuje ok. 250 tys. osób.

Większość wykonywanych tam czynności już dziś mogą wykonywać i wykonują tzw. roboty software’owe, podobnie dzieje się w bankowości, czy szerzej, w sektorze finansowym - oceniła. „Na pewno rozwiązania IT korzystające z zaawansowanych metod AI i uczenia maszynowego szybko zastępować będą pracę umysłową o charakterze odtwórczym i rutynowym” - dodała Beata Ostrowska.

Jej zdaniem, sam przebieg automatyzacji i wynikającej z niej konieczności przekwalifikowywania pracowników przypominać będzie scenariusze znane np. z przemysłu motoryzacyjnego. W sektorze tym przez minione 50-70 lat roboty przemysłowe stopniowo zastępowały pracowników przy taśmach produkcyjnych.

„Dziś w wielkoseryjnej produkcji samochodów już niemal nie ma ludzi w spawalniach i lakierniach nadwozi - bo to była praca rutynowa, żmudna, wyczerpująca i niebezpieczna” - przypomniała wiceprezes PTI. Zauważyła też, że podobne procesy zachodziły w ciągu ostatnich 30-40 lat w montażu samochodów, ale wymagało to projektowania np. silników samochodowych w sposób umożliwiający automatyzację ich montażu.

„Widoczna jest analogia: obecnie barierą automatyzacji procesów biznesowych jest ich niski stopień standaryzacji i formalizacji. Formalizacja ta najszybciej zachodzi we wspomnianym sektorze finansowym oraz usług BPO, co umożliwia szybką automatyzację” - oceniła Beata Ostrowska.

PTI przypomniało, że informatycy pozostają nieustannie w czołówce najbardziej poszukiwanych specjalistów. Według różnych oszacowań, w Polsce jeszcze przed pandemią na rynku pracy brakowało blisko 50 tysięcy specjalistów IT. Aby znacząco zmniejszyć te niedobory, studia kierunkowe musiałoby kończyć przynajmniej o 10 tysięcy absolwentów rocznie więcej niż obecnie, czyli o 70 proc. więcej - podkreśla Towarzystwo.

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama