Biznes i Finanse
Wielka Brytania: obawy dotyczące bezpieczeństwa spowalniają upowszechnienie usług chmurowych
Upowszechnienie usług chmurowych na dużą skalę spowalniają obawy dotyczące bezpieczeństwa danych oraz niepokój związany ze zgodnością takich rozwiązań ze stanem prawnym - wynika z raportu Databerg brytyjskiej firmy Veritas.
Jedynie 47 proc. danych korporacyjnych w Wielkiej Brytanii jest obecnie przechowywanych w chmurze - twierdzą autorzy badania. Ich zdaniem powodem takiego stanu rzeczy są obawy dotyczące możliwości niekontrolowanej utraty danych oraz ewentualnych naruszeń przepisów poprzez wykorzystanie usług chmurowych, które nie spełniają wymogów prawnych.
Autorzy badania Databerg wskazują, że w 2015 roku respondenci uważali, iż w ciągu 12 miesięcy od czasu przeprowadzenia ówczesnej edycji ankiety w chmurze będzie już przetwarzanych 43 proc. wszystkich danych.
Obawy dotyczące aspektów, o których piszą specjaliści z firmy Veritas w swoim raporcie, wyparły wcześniejsze wątpliwości, jakie respondenci deklarowali pięć lat temu. W 2015 r. 77 proc. ankietowanych deklarowało, że przejście na usługi chmurowe jest trudne ze względów cyberbezpieczeństwa. Obecnie postawę taką prezentuje jedynie 59 proc. badanych. W 2015 r. 49 proc. uczestników ankiety obawiało się nieprzewidywalności w zachowaniu się usług chmurowych, obecnie natomiast strach przed tym jest udziałem jedynie 21 proc. respondentów.
Jedynie 19 proc. danych korporacyjnych uczestnicy badania postrzegają jako przydatne i krytyczne z punktu widzenia prowadzonej przez nich działalności biznesowej. 28 proc. informacji znajdujących się w obiegu postrzeganych jest jako zbędne. Względem pozostałych 53 proc. danych badani zadeklarowali, że nie wiedzą o ich istnieniu (są przechowywane bez informowania ich o tym), a ich wartość pozostaje nieznana pod kątem znaczenia dla pracy.
Tegoroczna edycja raportu Databerg przyniosła deklarację wielu ankietowanych menedżerów sektora IT wyrażającą ich przekonanie, że usługi chmurowe w ciągu następnego roku znacznie się upowszechnią. Zdaniem respondentów 64 proc. danych korporacyjnych w następnych 12 miesiącach trafi do chmury, a głównym czynnikiem napędzającym wzrost popularności tego rodzaju usług będą koszty.