Reklama

Biznes i Finanse

KNF startuje z CSIRTem sektorowym

Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia Commons/CC 3.0
Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia Commons/CC 3.0

CSIRT Komisji Nadzoru Finansowego zacznie formalnie działać 1 lipca. Powstanie tego zespołu jest wynikiem ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która nałożyła nowe obowiązki na KNF. Za ich realizację odpowiada Departament Cyberbezpieczeństwa - informuje Dziennik Gazeta Prawna.   

CSIRT sektorowy będzie odpowiedzialny za koordynację operacji w cyberprzestrzeni. Ma również udzielać wsparcia wszystkim podmiotom finansowym w przypadku pojawienia się incydentu. Ma on prowadzić wielopłaszczyznową współpracę z podobnymi podmiotami na szczeblu państwowym, w tym CSIRT NASK, CSIRT MON czy CSIRT ABW. Jego głównym zadaniem będzie koordynacja działań oraz udzielanie pomocy przy obsłudze incydentów we wszystkich instytucjach runku finansowego. To z kolei ma się przyczynić do poprawy poziomu bezpieczeństwa danych i aktywów klientów, a także wesprzeć wdrożenie zaktualizowanych zasad zarządzania ryzykiem. CSIRT sektorowy ma również pomagać w walce z zagrożeniami międzysektorowymi.

Dyrektor zarządzający Pionem Innowacji i Technologii w Urzędzie KNF Sławomir Flis powiedział Dziennikowi Gazecie Prawnej, że pandemia koronawirusa przeniosła się również do Internetu powodują wzrost liczby zagrożeń. W szczególności widać to na przykładzie wzrostu ataków phisingowych, wyłudzeń informacji czy wycieków danych. Dlatego konieczne jest powołanie takiej jednostki zakończył Sławomir Flis.

Szef Departamentu Cyberbezpieczeństwa Krzysztof Zieliński tłumaczy w rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna, że CSIRT sektorowy ma wspierać cały rynek finansowy w radzeniu sobie z zagrożeniami cyberbezpieczeństwa i należy to rozumieć nie tylko przez sektor bankowy, ale również sektor ubezpieczeniowy czy kapitałowy.

Reklama

Komentarze

    Reklama