Biznes i Finanse
Jeden pakiet, wiele narzędzi. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci?
Skala rosnących cyberzagrożeń, szybkość zmieniającego się wirtualnego świata i wyzwania, jakie niesie ze sobą przeciwdziałanie cyberprzestępcom sprawiają, że każdy użytkownik sieci powinien myśleć o swoim bezpieczeństwie. Korzystanie z narzędzi, które zapewniają kompleksowe podejście do tej kwestii może sprawić, że funkcjonowanie w cyberprzestrzeni będzie znacznie łatwiejsze.
Jak wskazują badania, 80 proc. globalnych firm jest przekonanych, że ich pracownicy zdalni mają wiedzę i technologie niezbędne do radzenia sobie z cyberzagrożeniami. Jednak niemal trzy czwarte z nich (73 proc.) przyznało, że prawdopodobnie ucierpiało w wyniku incydentu związanego z cyberbezpieczeństwem.
Dane bardzo jasno pokazują sytuację braku świadomości problemu: z jednej strony przekonanie, że organizacje są przygotowane na cyberataki, z drugiej - rzeczywistość weryfikuje te twierdzenia. Dlatego warto zapewnić bezpieczeństwo w korzystaniu z codziennych narzędzi – zarówno na poziomie instytucjonalnym, jak i indywidualnym – każdego użytkownika. Kompleksowe pakiety bezpieczeństwa online mogą znacznie ułatwić sprawę – uchroni to firmę przed wydatkami na oprogramowanie antywirusowe, VPN czy wykupienie dostępu do prywatnej wyszukiwarki.
Surfshark One, pełny pakiet dla bezpieczeństwa online
Rozwiązaniem ułatwiającym poruszanie się w wirtualnym środowisku jest Surfshark One, którego pakiet zawiera kilka narzędzi, zapewniających całościowe podejście do ochrony. Składa się na niego VPN; antywirus dla Windows i Android; Alert, który wykrywa wycieki danych oraz narzędzie Search – prywatną wyszukiwarkę bez reklam.
„Kiedy zaczynał Surfshark, naszym celem było pewnego dnia przyczynić się do dobrobytu cyfrowego świata na więcej sposobów niż tylko VPN. A ten dzień jest dzisiaj. Z przyjemnością ogłaszamy, że oficjalnie rozszerzamy nasz zasięg cyberbezpieczeństwa poza bezpieczeństwo online i prywatność, aby chronić urządzenia użytkowników” – informują przedstawiciele spółki Surfshark.
Przypomnijmy, że VPN to wirtualna sieć prywatna, która umożliwia połączenie z internetem w taki sposób, że zapewnia ochronę poufnych danych użytkownika. Zwykle używane są po to, by zapewnić prywatność podczas korzystania z sieci, zabezpieczyć publiczne hotspoty Wifi czy ukryć adres IP użytkownika.
Teraz – oprócz korzystania z VPN – osoby, którym szczególnie zależy na prywatności i ochronie danych mogą zdecydować się również na korzystanie – w ramach pakietu – z Alertu Surfshark, czyli narzędzia, które śledzi wycieki danych i poinformuje użytkownika, jeśli jego dane osobowe pojawią się w bazach danych, które ujrzały światło dzienne. Dodatkowo wyszukiwarka Surfshark zapewni prywatność, nie śledzi ruchów użytkowników w internecie i jest wolna od reklam, co daje swobodę w codziennym surfowaniu po sieci. Natomiast Antywirus Surfshark pozwoli ochronić urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem; plikami, dokumentami czy aplikacjami, które zostały zainfekowane. Działa on na systemach Windows i Android, wkrótce będzie dostępny także na macOS.
Celem tego typu narzędzi jest zmniejszenie skali cyberzagrożeń i zwiększenie świadomości dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Rozwiązanie ochroni użytkownika na przykład przed niepowołanym dostępem do jego urządzenia i informacji w nim zawartych. Ochrona zapewniona jest w czasie rzeczywistym – w czasie pobierania plików, instalowania aplikacji, jak i użytkowania oprogramowania w każdej chwili.
Surfshark Antivirus umożliwia również wykluczanie plików i folderów ze skanowania oraz oferuje ochronę w czasie rzeczywistym (ta funkcja jest obecnie dostępna w systemie Android; wkrótce w systemie Windows).
Zaletą pakietu bezpieczeństwa jest także jego niska cena (1,49 dolarów, czyli ok. 6 zł w abonamencie za miesiąc) dostępna dla użytkowników w formie dodatku do abonamentu VPN. Dla osób lub firm, które korzystają już z narzędzi Surfshark Search lub Alert możliwa jest również ich aktualizacja i opcja Surfshark One za 1/3 pakietu (tj. 0,49 dolarów miesięcznie).
Czynnik, jaki najczęściej wpływa na wzrost skali cyberzagrożeń, wskazywany przez ekspertów często określany jest „ludzkim”. Jedno to zapewnienie odpowiednich szkoleń, uświadomienie o rodzajach zagrożeń, a drugie – zapewnienie bezpiecznych warunków pracy w internecie np. podczas pracy zdalnej. Podstawą w tym przypadku jest zapewnienie odpowiednich narzędzi, by nie dać się zaskoczyć cyberprzestępcom i zawsze być gotowym na atak.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Surfshark
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany