Reklama

Biznes i Finanse

Europejskie start-upy tracą wsparcie inwestorów. Z rynku wyparowało 400 mld dolarów

Autor. micheile dot com / unsplash

Czas coraz bardziej widocznego kryzysu gospodarczego to jednocześnie czas testu dla europejskich start-upów, które powoli tracą wsparcie inwestorów. Z rynku od 2021 roku wyparowało aż 400 mld dolarów. Czy złota era jednorożców z Europy powoli dobiega końca?

Reklama

Dziennik „Financial Times" twierdzi, że tak. W szczycie inwestycji w 2021 roku wsparcie inwestorów doprowadziło do tego, że w Europie narodziło się ponad 100 jednorożców (firm wycenianych na więcej niż miliard dolarów – red.).

Reklama

W 2022 roku w Europie mamy zaledwie 31 takich start-upów – wynika z danych firmy Atomico z branży venture capital. To najmniej od 2017 roku, z wyłączeniem danych za 2020 rok, kiedy rynek został mocno zaburzony przez pandemię koronawirusa. Atomico dodaje, że smętny obraz branży start-upowej wygląda jeszcze gorzej przez zwolnienia – ponad 14 tys. pracowników sektora technologicznego w Europie straciło pracę w wyniku zwolnień spowodowanych kryzysem.

Czytaj też

Wojna, inflacja i stopy procentowe

Spadek zainteresowania inwestorów start-upami ma związek z kryzysem gospodarczym, którego napędem jest m.in. wojna w Ukrainie wywołana przez Rosję – pisze „Financial Times". Powodem odpływu środków z branży tech są jednak również wysoka inflacja i rosnące w wielu krajach stopy procentowe.

Reklama

Wcześniej, fundusze pompowane w branżę start-upową pozwoliły na wzrost wyróżniających się na scenie technologicznej firm z Europy, takich jak Spotify, Revolut czy King – wszystkie te spółki, jak przypomina „FT", odniosły globalny sukces.

Czytaj też

Trudna sytuacja i w nowym roku

Według cytowanych przez dziennik analityków, trudna sytuacja na rynku start-upów utrzyma się również w przyszłym roku ze względów makroekonomicznych. „Jeszcze długo nie będzie powrotu do warunków, które obserwowaliśmy pod koniec 2021 roku" – twierdzi firma Atomico.

W Europie w tym roku w start-upy zainwestowano 85 mld dolarów. To ponad dwa razy tyle, co w 2019 i 2020 roku, jednak w drugiej połowie bieżącego roku odnotowano wycofanie się wielu inwestorów i odbyło się jedynie 37 rund finansowania wartych ponad 100 mln dolarów. Dla porównania – w pierwszej połowie tego roku odbyły się 133 rundy.

Według licznych inwestorów problemem nie jest kapitał, ale niepewność finansowa i geopolityczna. Ostrożność ta najpewniej utrzyma się jeszcze przez dłuższy czas.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze