Reklama

Biznes i Finanse

Duża współpraca na rynku patentów. Huawei i Ericssona łączą siły

Autor. Karlis Dambrans/Flickr

Huawei i Ericsson zawarły porozumienie, na mocy którego zobowiązują się do wzajemnego udostępniania patentów. Czego dokładnie dotyczyć będzie współpraca obu firm?

Reklama

Według zapisów umowy Huawei i Ericsson mają udostępniać sobie patenty do standardów takich: 3GPP, ITU, IEEE, IETF. Obejmują one technologie komórkowe 3G, 4G, a także 5G.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie Huawei, chodzi tu o sprzedaż infrastruktury sieciowej oraz urządzeń konsumenckich. Celem ma być zapewnienie „globalnego dostępu do wzajemnie opatentowanych i ustandaryzowanych technologii".

Informacja o współpracy wymienionych firm może być odebrana jako dość zaskakująca. Jak czytamy na stronie Fierce Wireless, szczególnie Ericsson był konsorcjum zaangażowanym w kilka głośnych sporów dotyczących patentów. Za przykład służy tu spór na linii Ericsson – Apple, który zakończył się pod koniec 2022 roku.

Reklama

Czytaj też

Wyniki i kłopoty Huawei

Jak przedstawiają się liczby wniosków patentowych w przypadku Huawei? W 2022 roku firma złożyła 4505 aplikacji - to dane Europejskiego Urzędu Patentowego, na które powołuje się Fierce Wiereless.. W tym samym roku przychody firmy z patentów wyniosły 560 milionów dolarów. Chińska firma może dysponować obecnie nawet 120 tysiącami patentów.

Czy nowe partnerstwo nie sprawi, że operatorzy korzystący ze sprzętu firmy Ericsson w krajach, w których sprzęt Huawei objęty jest zakazem będą mieli problemy? Na to pytanie na razie nie znamy odpowiedzi.

Tego typu pytanie wydaje się być tym bardziej zasadne, że w czerwcu tego roku Komisja Europejska zadecydowała o tym, że rozwijając sieć 5G na razie nie będzie sięgać po usługi oparte na sprzęcie Huawei i ZTE. Oświadczenie w tej sprawie opublikował Thierry Breton, Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym tekście.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama