Reklama

Biznes i Finanse

Cyberatak na bank centralny Nowej Zelandii. Zhakowano system bazy danych

Fot. itravelNZ® - New Zealand in your pocket™/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. itravelNZ® - New Zealand in your pocket™/Wikimedia Commons/CC 2.0

Bank centralny Nowej Zelandii padł ofiarą cyberataku, w wyniku którego naruszono system odpowiedzialny za przechowywanie i zarządzanie danymi. Niezidentyfikowani hakerzy mogli posiadać dostęp do wrażliwych informacji handlowych oraz osobistych. 

Nielegalnie uzyskano dostęp do zewnętrznej usługi udostępniania plików, używanej przez Bank Rezerw Nowej Zelandii do udostępniania i przechowywania poufnych informacji - przekazał bank z siedzibą w Wellington. Prezes banku Adrian Orr oświadczył, że włamanie do systemu zostało powstrzymane. Zapewnił, że podstawowe funkcje banku pozostają solidne i sprawne.

Ściśle współpracujemy z krajowymi i międzynarodowymi ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa, a także z innymi właściwymi władzami w ramach naszego dochodzenia i odpowiedzi na ten złośliwy atak - zakomunikował Orr. Wciąż trwa określanie charakteru i zakresu informacji, do których potencjalnie uzyskano dostęp, ale mogą one obejmować niektóre wrażliwe informacje handlowe i osobiste - dodał.

System został zabezpieczony i wyłączony do czasu zakończenia przez bank wstępnych dochodzeń. Bank centralny Nowej Zelandii odmówił odpowiedzi na przesłane e-mailem pytania agencji AP dotyczące dalszych szczegółów. Nie jest jasne, kiedy doszło do naruszenia ani czy były jakieś wskazówki, kto jest za nie odpowiedzialny i w jakim kraju znajduje się usługa udostępniania plików.

W zeszłym roku celem cyberataku było kilka dużych organizacji w Nowej Zelandii, w tym nowozelandzka giełda. 

image
Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama