Reklama

Biznes i Finanse

Cicha ugoda z sygnalistą warta 7 mln dolarów. Peiter Zatko i tak doniósł na Twittera

Fot. Nathan Dumlao/ Unsplash/ Domena publiczna

W czerwcu Twitter miał zgodzić się zapłacić 7 mln dolarów w ramach ugody sygnaliście Peiterowi Zatko, byłemu szefowi działu bezpieczeństwa platformy. Zatko podpisał umowę zobowiązującą go do milczenia, jednak mimo to zdecydował się przekazać mediom informacje o zaniedbaniach platformy.

Ugoda, którą Twitter miał zawrzeć z Peiterem Zatko, poprzedzała złożenie przez sygnalistę oficjalnego doniesienia do organów federalnych, dotyczącego nieprawidłowości w platformie.

Przypomnijmy – jak pisaliśmy w naszym serwisie , Peiter Zatko to były szef ds. bezpieczeństwa Twittera, który w rozmowie z dziennikiem „Washington Post" poinformował opinię publiczną o szeregu – jak twierdzi – świadomych zaniedbań względem prywatności i bezpieczeństwa użytkowników platformy.

Oficjalne doniesienie byłego pracownika Twittera na firmę do amerykańskich organów miało miejsce w lipcu tego roku, serwis Gizmodo pisze natomiast, że ugoda z mężczyzną została zawarta w czerwcu. Oznacza to, że Zatko naruszył warunki ugody, w tym – umowę o zachowaniu poufności, którą w jej ramach podpisał.

Jaki interes ma Peiter Zatko?

Według mediów – najprawdopodobniej finansowy. Według źródeł dziennika „Wall Street Journal" , kwota 7 mln dolarów i ugoda były częścią warunków odejścia Peitera Zatko z Twittera i miały ścisłe związki z negocjacjami, które sygnalista prowadził z platformą wokół kwestii swojej odprawy.

Dziennik wskazuje, że ugody tego rodzaju, to dość powszechna rzecz w świecie nowych technologii – w ten sposób właśnie odchodzą menedżerowie wielkich firm, którzy nie zdołali wynegocjować dla siebie satysfakcjonujących warunków.

Co dalej w sprawie Twittera?

Zatko ma zeznawać w sprawach zaniedbań Twittera przed Kongresem USA w najbliższy wtorek. Cieszy się z tego Elon Musk, który szuka argumentów, aby ostatecznie wycofać się z planów zakupu platformy – przypomnijmy, że wcześniej zadeklarował, że wykupi Twittera za 44 mld dolarów.

Zatko wspiera tezę Muska, który twierdzi, że Twitter nie mówi mu całej prawdy na temat budzącego jego największe wątpliwości tematu, jakim jest liczba botów i fałszywych kont na platformie. Jak powiedział, Twitter Muska w tej kwestii okłamuje.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze