Reklama

Biznes i Finanse

Brytyjski rząd zawiesza dotacje dla największej fabryki microchipów. Efekt przejęcia przez inwestorów z Chin

Fot. Jaggery/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. Jaggery/Wikimedia Commons/CC 2.0

Rząd Wielkiej Brytanii zawiesił dotacje dla największej fabryki microchipów w tym kraju, po tym jak została kupiona przez inny koncern z branży, będący w rękach chińskich inwestorów. „Potrzebujemy pełnego przeglądu umowy ze względów bezpieczeństwa narodowego” – można usłyszeć w Londynie.

Brytyjski organ publiczny UK Research and Investment zawiesił na polecenie rządu dotacje dla Newport Wafer Fab po jej sprzedaży firmie Nexperia, będącej w rękach konsorcjum chińskich inwestorów – informuje dziennik „The Telegraph”. Cena wyniosła około 65 mln funtów.

Fabryka do tej pory była zaangażowana w liczne projekty finansowane ze środków publicznych. Jedną z nich była inicjatywa w dziedzinie obronności o wartości 5,2 mln funtów.

Nexperia to globalny producent półprzewodników, mający siedzibę w Nijmegen w Holandii. Obecnie firma jest własnością Wingtech, chińskiej firmy częściowo należącej do inwestorów wspieranych przez Pekin.

Kluczowy partner w projektach obronnych

W związku ze sprzedażą Newport Wafer Fab premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zlecił Stephenowi Lovegrove, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, sprawdzenie zapisów umowy i ich analizę. Dalsze decyzje powinny zapaść w ciągu kilku tygodni – wskazuje „The Telegraph”.

„Wielka Brytania pokryła koszty badań, dzięki którym Newport Wafer Fab jest obecnie kluczowym partnerem w projektach obronnych rządu. W związku z tym potrzebujemy pełnego przeglądu umowy ze względów bezpieczeństwa narodowego” – podkreślił Tom Tugendhat, przewodniczący brytyjskiej Foreign Affairs Select Committee, cytowany przez dziennik „The Telegraph”.

Zdaniem brytyjskich mediów rząd zdecydował się na podjęcie działań po tym, gdy wyszyło na jaw, że Newport Wafer Fab, wraz z koncernami obronnymi takimi jak Leonardo, MBDA i Arris, jest częścią programu na rzecz wykorzystania innowacyjnej technologii półprzewodników do obsługi najnowocześniejszych systemów radarowych i satelitarnych.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama