Reklama

Biznes i Finanse

Broadcom wykupi VMware za 61 mld dolarów. To jedna z największych tech-transakcji w tym roku

Autor. Vishnu Mohanan / Unsplash

Amerykański producent czipów komputerowych i oprogramowania Broadcom wykupi firmę VMware z sektora technologii chmurowych za 61 mld dolarów. To jedna z największych transakcji świata technologicznego w tym roku - pisze agencja Associated Press i podkreśla, że w tle dealu są rosnące na całym świecie niepewność gospodarcza i inflacja.

Reklama

W ramach transakcji, jak podaje AP, udziałowcy VMware mogą wybrać albo wypłatę kwoty 142,5 dol. w gotówce, albo udział w wymiarze 0,2520 akcji Broadcomu w zamian za każdy udział w akcjach ich spółki. Transakcja obejmuje również wykup długu VMware w wysokości netto 8 mld dolarów.

Reklama

Rebranding i przyszłość obu firm

Jak poinformowano, po zakończeniu przejęcia Broadcom Software Group dokona rebrandingu i będzie dalej działać pod szyldem VMware.

Reklama

Po połączeniu udziałowcy Broadcomu mają przejąć ok. 88 proc. udziałów połączonych firm, a dla obecnych posiadaczy akcji VMware pozostanie 12 proc.

Na transakcję zgodziły się już zarządy obu spółek. Według AP, w rozliczeniach Broadcomu ma ona zostać zakończona do początku roku podatkowego 2023.

Czytaj też

Przyszłością VMware po przejęciu przez Broadcom ma być rozwój oprogramowania dla sektora biznesowego.

"Połączenie naszych zasobów, utalentowanych zespołów z istniejącym już portfolio oprogramowania biznesowego Broadcomu pod marką VMware, pozwoli stworzyć wyjątkowego gracza na rynku software sektora enterprise" - powiedział szef VMware Rangarajan Raghuram.

Kapitalizacja rynkowa obu firm to ok. 267 mld dolarów, a obie spółki zatrudniają łącznie ok. 55 tys. pracowników.

Zdziwienie u partnerów

Partnerzy biznesowi VMware nie kryją zdziwienia przejęciem firmy przez Broadcom - pisze serwis CRN.

"Mógłbym strzelić 100 razy nazwę firmy, która ich wykupi i nigdy nie przyszedłby mi do głowy Broadcom" - mówi cytowany przez tę stronę partner handlowy VMware zajmujący się dostarczaniem dużych rozwiązań dla sektora biznesowego.

Czytaj też

Według serwisu, wykup VMware jest uważnie obserwowany przez analityków rynku i pozostałych przedstawicieli biznesu, gdyż może posłużyć m.in. do przewidywania dalszych ruchów Broadcomu.

VMware to spółka, która ma 48-proc. udziały w rynku infrastruktury biznesowej opartej o oprogramowanie, wyprzedzając firmy takie jak Nutanix, Huawei i Microsoft - wynika z raportu IDC za czerwiec 2021 roku.

Z produktów tej spółki korzysta ponad 400 tys. klientów, w tym firmy z listy Fortune 500 i instytucje rządowe z całego świata.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama