Reklama

Biznes i Finanse

Bitcoin ma wartość mniejszą, niż koszty jego pozyskania

Fot. Steven Millstein/Flickr/CC 2.0
Fot. Steven Millstein/Flickr/CC 2.0

Bitcoin ma obecnie wartość mniejszą, niż koszty jego pozyskania - wynika z raportu analityków JPMorgan Chase. Obecnie wycena bitcoina plasuje się na poziomie 3,4 tys. dol. Jego pozyskiwanie wciąż jednak może być opłacalne m.in. w Chinach - oceniają eksperci.

Według JPMorgan Chase w ostatnim kwartale 2018 roku koszty wytworzenia jednego bitcoina wahały się globalnie w okolicach nieco ponad 4 tys. dolarów. Pozyskiwanie kryptowaluty może jednak pozostawać opłacalne tam, gdzie podmioty zajmujące się tzw. kopaniem tokenów mogą zawierać specjalne umowy z dostawcami energii elektrycznej. W Chinach jest to możliwe dzięki współpracy firm zajmujących się przetopem aluminium, które często odsprzedają nadmiar energii elektrycznej farmom kryptowalutowym po obniżonej cenie - wskazali analitycy.

Jak podkreślili specjaliści, Chiny są obecnie jednym z niewielu regionów, w których pozyskiwanie bitcoinów wciąż jest opłacalne. Specjaliści zauważają też, że coraz więcej podmiotów kopiących kryptowaluty w ramach wysokokosztowej działalności będzie z niej rezygnowało. Agencja Bloomberga odnotowała przy tym, że trend ten póki co nie jest widoczny, a liczba podmiotów wydobywających bitcoiny w Czechach, Stanach Zjednoczonych i na Islandii w ubiegłym roku wzrosła.

JPMorgan Chase zwrócił uwagę, że przez oscylację cen kryptowaluty stały się mniej atrakcyjną lokatą funduszy, niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Według analityków w oczach wielu podmiotów kryptowaluty straciły atrakcyjność nawet jako lokata na czas recesji lub kryzysu finansowego. Coraz więcej uczestników obrotu finansowego dochodzi do wniosku, że istnieją inne, pozwalające na zachowanie większej płynności i mniej skomplikowane sposoby inwestycji.

W ciągu ubiegłego roku bitcoin stracił na wartości 74 proc.

Źródło:
PAP

Komentarze