Reklama

Biznes i Finanse

Atak hakerski na jednego z europejskich liderów energetyki wiatrowej

Fot. Jerry Zhang/unsplash.com
Fot. Jerry Zhang/unsplash.com

Jeden z europejskich liderów energetyki wiatrowej był celem cyberataku, w efekcie którego doszło do zakłóceń w infrastrukturze firmy. To kolejna w ostatnich dniach operacja hakerska, która dotknęła podmioty we Włoszech.  

Włoskie media poinformowały, że wiodący operator energetyki wiatrowej w tym kraju i jeden z europejskich liderów w tej branży ERG padł ofiarą ataku ransomware. Doniesienia oparto na twierdzeniach hakerów, którzy mieli „pochwalić się” swoim dokonaniem.

„Doszło do zakłóceń”

W specjalnym oświadczeniu firma potwierdziła, że doszło do zakłóceń w działaniu systemów informatycznych i natychmiast podjęto stosowne działania w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Jak pokazała analiza, incydent nie wywołał jednak poważnych uszkodzeń. „ERG informuje, że doszło jednie do kilku mało znaczących zakłóceń w infrastrukturze teleinformatycznej, które obecnie są niwelowane” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Równocześnie firma zadeklarowała, że wszystkie jej zakłady funkcjonują bez problemów, w pełni sprawnie i nie odnotowano żadnych przestojów w ich pracy. Tym samym incydent nie wpłynął na ciągłość działalności ERG.

Kolejny incydent w ostatnich dniach

Nie jest to jednak jedyny cyberatak, jaki miał miejsce w ostatnim czasie we Włoszech. Jak informowaliśmy na naszym portalu, na początku sierpnia doszło do zakłócenia strony internetowej przeznaczonej do rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19. Naruszono również bezpieczeństwo baz danych instytucji w regionie.

Oficjalna witryna Lacjum, włoskiego regionu administracyjnego, została dotknięta atakiem hakerskim w niedzielę 1 sierpnia br. Na skutek wrogich działań była niedostępna przez kilka godzin. Podczas operacji najprawdopodobniej wykorzystano oprogramowanie ransomware.

Przewodniczący władz włoskiego regionu Lacjum Nicola Zingaretti incydent określił „atakiem o charakterze terrorystycznym”. „Bronimy w tych godzinach naszą wspólnotę przed atakami o charakterze terrorystycznym. Lacjum padło ofiarą kryminalnej ofensywy, najcięższej, do jakiej doszło na terytorium naszego kraju” – podkreślił.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze