Reklama

Social media

W jaki sposób firmy mogą bronić się przed atakami ransomware?

Fot. Tumisu/Pixabay/Domena publiczna
Fot. Tumisu/Pixabay/Domena publiczna

Ataki ransomware stają się coraz większym zagrożeniem dla firm. Praca zdalna szczególnie temu sprzyja, a luki w zabezpieczeniach przyciągają cyberprzestępców.

CyberSecurity Ventures, organizacja zajmująca się badaniem i monitorowaniem cyberbezpieczeństwa, poinformowała, że co 11 sekund odbywa się nowy atak za pomocą oprogramowania ransomware. Uszczuplają one mocno budżet firm, które decydują się zapłacić okup, aby jak najszybciej odzyskać dostęp do zaszyfrowanych danych. To jednak nie jest najlepsze rozwiązanie.

Presja, jaka spoczywa na organizacji w momencie ataku, stanowi dodatkową zachętę dla hakerów. Według danych od początku pandemii liczba cyberataków wzrosła o 600 proc.

Taki wynik jest bardzo niepokojący dla zarządów firm, które widzą coraz większą potrzebę przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Tematem tym interesują się również światowi przywódcy oraz organizacje, m.in. grupa G7, świadome konieczności podjęcia odpowiednich kroków w celu przeciwdziałania zagrożeniom.

Ransomware jako zorganizowany atak

Za oprogramowaniem ransomware najczęściej stoi jakaś zorganizowana grupa, która wyznacza sobie coraz śmielsze cele, m.in. łańcuchy dostaw oraz duże organizacje.

Nadzór nad grupami cyberprzestępczymi, które mogą przeprowadzać skomplikowane ataki z dowolnego miejsca na Ziemi, wymaga zaangażowania na poziomie międzynarodowym i ściślejszej współpracy państw w zakresie wykrywania takich działań.

Bezpieczeństwo to podstawa

Organizacje - szczególnie w dobie pracy zdalnej - powinny być przygotowane na każdą ewentualność i zadbać o dodatkowe zabezpieczenie danych i infrastruktury informatycznej w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko cyberataków. 

Aby zapewnić odpowiednią kontrolę sieci, specjaliści od cyberbezpieczeństwa powinni zacząć myśleć tak, jak sami hakerzy i przejrzeć luki, za pomocą których przestępcy mogą włamać się na serwery firmy.

Należy również na bieżąco przeprowadzać szkolenia z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego wśród pracowników i dbać o aktualność oprogramowania, bo bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej jest nie mniej ważne, niż bezpieczeństwo fizyczne firmy.

Hakerzy mogą działać na wiele sposób i stale pracować nad poprawą działania swoich narzędzi, dlatego to samo powinna robić firma, która chce się przed nimi bronić.

Oprogramowanie antywirusowe, zapory sieciowe, tworzenie kopii zapasowych to tylko kilka z wielu praktyk, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo danych.

Jeśli jednak organizacja zostanie dotknięta atakiem ransomware, to powinna pamiętać o tym, żeby nie ulegać presji i nie płacić okupu przestępcom, bo takie zachowanie może stanowić dla nich zachętę do kolejnych akcji.

Na podst. informacji prasowej.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze