Biznes i Finanse
Ambitne plany Huawei w Polsce. Cyberbezpieczeństwo priorytetem
Tonny Bao, Dyrektor Zarządzający Huawei Polska, podczas dzisiejszego spotkania z mediami, zaprezentował podejście firmy do kwestii cyberbezpieczeństwa, a także wkład Huawei w polską gospodarkę. CEO ogłosił również utworzenie centrum badawczo-rozwojowego (R&D) w Warszawie w 2019 roku, a także inne inwestycje, na które firma planuje wydać 2 mld zł w ciągu najbliższych 3 lat.
Inwestycje w Polsce
Nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe odpowiedzialne będzie za opracowywanie oprogramowania dla urządzeń mobilnych i innych rozwiązań stosowanych w produktach firmy wykorzystywanych na całym świecie. Huawei w ciągu 3 lat zatrudni w nim od 300 do 500 specjalistów.
Wśród planowanych przez Huawei inwestycji jest także utworzenie w bieżącym roku Centrum Technicznego w Katowicach.
Tonny Bao ogłosił również gotowość Huawei do wsparcia polskiego rządu i współpracy z operatorami w tworzeniu Centrum Transparentności i Cyberbezpieczeństwa, którego celem byłoby podniesienie zdolności w obszarze zapewnienia niezbędnego poziomu cyberbezpieczeństwa sieci nowych generacji. Polski rząd będzie najbardziej zainteresowanym dostępem do kodów źródłowych sprzętu i oprogramowania wykorzystywanego w infrastrukturze krytycznej dodał Jaap Meijer szef Biura Cyberbezpieczeństwa Huawei. Zaznaczył, że taki proces jest czasochłonny i pracochłonny.
Technologia 5G Huawei wyprzedza konkurencję o około 12-18 miesięcy
Huawei podpisał umowy na rozwój sieci 5G z ponad 30 krajami. 18 z nich to kraje europejskie, w tym m. in. Anglia, Niemcy, Włochy, Portugalia i Finlandia. Firma dostarczyła także ponad 25 000 stacji bazowych dla swoich klientów.
Aktywny udział Huawei w rozbudowie 5G w Polsce, zapewni wymierny i niezwykle pozytywny wpływ, a w konsekwencji przyczyni się do przyspieszenia procesu transformacji cyfrowej kraju. Z kolei ewentualne wykluczenie Huawei może pociągnąć za sobą znaczne koszty i opóźnienia w procesie wdrażania nowej technologii. Należy podkreślić, że rząd polski nie zajął stanowiska w sprawie ewentualnego wykluczenia chińskiej firmy z przetargów na 5G. Obecnie prowadzony jest otwarty dialog z rządem. W grudniu Huawei wraz z T-Mobile przeprowadził testy technologii 5G. Jednak wciąż istnieją problemy, które trzeba pokonać. Jednym z nich jest kwestia pasm, które są licencjonowane. Ponadto wszystkie inwestycje muszą mieć uzasadnienie biznesowe
Huawei jest firmą prywatną, której właścicielami są wyłącznie jej pracownicy. Przez 30 lat z rozwiązań firmy korzystało i nadal korzysta ponad 3 miliardy klientów w przeszło 170 krajach na całym świecie. Co istotne, operatorzy korzystający ze sprzętu Huawei nigdy nie zgłaszali poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem.
Jaap Meijer szef Biura Cyberbezpieczeństwa Huawei podkreślił, że chińska firma nie jest operatorem i nie ma dostępu do sieci bez ich zgody. Nawet jeżeli w wyjątkowych sytuacjach ją otrzyma, to każdy krok jest śledzony i monitorowany.
Znaczenie Polski dla Huawei
Polska jest jednym z priorytetowych krajów dla Huawei, a równocześnie ważnym rynkiem w obszarze B2B i B2C. Dotyczy to wszystkich rynków zbytu: konsumentów, przedsiębiorstw i operatorów. Przez ostatnie trzy lata Huawei zapłacił w Polsce 630 milionów złotych podatków, w tym 250 milionów złotych w samym 2018 roku. W tym samym czasie bezpośrednie zakupy dokonane przez Huawei wyniosły 800 milionów złotych, w tym 360 milionów złotych wyłącznie w 2018 roku.
Ponadto, w 2008 roku, Huawei utworzył w Polsce regionalną siedzibę, zarządzającą operacjami w 28 krajach z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Skandynawii (CEE&Nordic Region). Obecnie firma zatrudnia w Polsce blisko 1000 osób, a pośrednio tworzy łącznie ponad 3000 miejsc pracy.
Podczas dyskusji dziennikarzami została również poruszona sprawa zatrzymanego Stanisława W. Przedstawiciele firmy podkreślili, że jego zachowanie narusza polskie prawo i dlatego został zwolniony z firmy. Dodali, że Huawei nie płaci za obsługę prawną zatrzymanego. Dodali też, że nigdy nie otrzymali żadnych informacji od rządu polskiego, czy to oficjalnie czy nieoficjalnie, jeśli chodzi o naruszenia bezpieczeństwa.
Zarzuty stawiane firmie Huawei mogą mieć podłoże polityczne – podkreślono na konferencji. Pojawiające się artykułu mogą sugerować, że Amerykanie prowadzą światową kampanię przeciwko firmie Huawei na świecie. Zdaniem przedstawicieli chińskiej firmy, żadne państwo nie powinno wychodzić poza własną jurysdykcję.
AK/Huawei