Reklama

Social media

Włoska policja zatrzymała sprzedaż fałszywych certyfikatów COVID-19

Fot. B_A/Pixabay/Domena publiczna
Fot. B_A/Pixabay/Domena publiczna

W sobotę 3 lipca włoska policja poinformowała o wykryciu i zlikwidowaniu dziesięciu kanałów internetowych, za pomocą których sprzedawano fałszywe unijne certyfikaty dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19. 

Jak poinformowała włoska policja, dochodzenie przeprowadzone przez prokuraturę ds. cyberprzestępczości w Mediolanie pokazało, że tysiące ludzi było gotowych zapłacić za uzyskanie fałszywego cyfrowego certyfikatu. Działania te stanowiły odpowiedź na wprowadzenie przez Unię Europejską cyfrowego certyfikatu COVID-19, mającego ułatwić podróżowanie po całym terenie Wspólnoty. 

Każdy certyfikat zawiera specjalny kod QR, który po zeskanowaniu umożliwia sprawdzenie, czy dana osoba jest ozdrowieńcem, ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub została w pełni zaszczepiona. 

Jak podaje Euroactiv, policja odkryła 10 zaszyfrowanych kanałów, działających przy pomocy komunikatora Telegram, które były połączone z kontami na targowiskach znajdujących się w darknecie. Właściciele kont byli anonimowi, a transakcje miały odbywać się w kryptowalucie. Zainteresowanymi nie byli tylko Europejczycy, ale również osoby spoza UE. Zakres cen wynosił od 110 do 130 euro.  

Chętnych 250 tys. użytkowników

Mediolański szef jednostki policji podatkowej ds. cyberprzestępstw Gian Luca Berruti poinformował, że na targowisku zarejestrowało się około 250 tys. użytkowników. Fałszywe certyfikaty zawierały takie informacje, jak numery partii dwóch dawek szczepionki oraz posiadały specjalnie wygenerowany kod QR, mający potwierdzać te dane. 

Szef policji zdradził, że udało się odkryć tożsamość kilku podejrzanych. Dodaje również, że każdemu, kto miał jakikolwiek związek z tymi przestępstwami, grozi do sześciu lat pozbawienia wolności. Dotyczy to nie tylko sprzedających, ale również kupujących, którzy posługiwali się fałszywymi dokumentami. 

Euroactiv donosi również, że policja do wykrycia tych oszustw posługiwała się specjalnymi mechanizmami sztucznej inteligencji, które umożliwiły obserwowanie internetu w czasie rzeczywistym oraz dotarcie do potencjalnych klientów.  


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image

Reklama
Reklama

Komentarze