Reklama

Social media

Wieża 5G zabezpieczy łączność na polu walki

Fot. The U.S. National Archives/nara.getarchive.net
Fot. The U.S. National Archives/nara.getarchive.net

Firma SEMPRE opracowała nowy rodzaj wieży telekomunikacyjnej przeznaczonej do technologii 5G. Według zapowiedzi konstrukcja ma być wykorzystywana przez siły zbrojne, zapewniać szybką i szyfrowaną łączność oraz wykazywać odporność na rozmaite typy ataków na polu walki.

Firma SEMPRE (Secure Electromagnetic Pulse Resistant Edge) zajmująca się infrastrukturą cyfrową opracowała nowe wieże 5G, które mogą zwiększyć szybkość i bezpieczeństwo komunikacji wojskowej.

Odporna na ataki

SEMPRE rozpoczęła działalność latem br. Jej flagowy produkt, wieża SEMPRE, według zapowiedzi może pozwolić wojsku na bezpieczne korzystanie z 5G do szyfrowanego przesyłania danych.

Robert Spalding, dyrektor generalny SEMPRE zaznacza, że chociaż technologia 5G oferuje szybkość, niezawodność i wygodę, ma zbyt wiele słabych punktów, które przeciwnicy mogą wykorzystać w razie konfliktu.

Wieża SEMPRE przechodzi obecnie przez testy impulsu elektromagnetycznego, aby uzyskać certyfikat wojskowy jako odporna na EMP. Chodzi o intensywny impuls energii, która może być emitowana przez broń jądrową zdetonowaną wysoko w atmosferze lub przez zaburzenia magnetyczne spowodowane przez zjawiska naturalne, takie jak rozbłyski słoneczne.

Spalding wskazał na zamach bombowy w Nashville w 2020 roku, który zamroził łączność bezprzewodową jako przykład tego, co mogłoby się stać, gdyby np. terrorysta zdołał namierzyć niezabezpieczoną wieżę komórkową. Tymczasem system SEMPRE został wyposażony w „zwirtualizowany" rdzeń, co oznacza, że łączność nie zostanie przerwana, nawet jeśli jedna wieża w sieci zostanie zniszczona.

Wysoka wydajność

Producent twierdzi, że wieża charakteryzuje się niskimi opóźnieniami i może przetwarzać duże ilości danych generowanych przez wojskowe technologie uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji.

Z kolei zdolność wieży do włączenia różnych platform oprogramowania pozwoli wojsku zintegrować najnowsze aktualizacje i systemy bezpośrednio na polu bitwy.

Dodatkowo, wieża SEMPRE ma działać z istniejącą infrastrukturą wież komórkowych, co oznacza, że wojsko nie będzie musiało inwestować w zupełnie nową sieć związaną z technologią 5G.

Na razie nie wiadomo kiedy projekt SEMPRE stanie się ofertą komercyjną, z której będą mogły korzystać siły zbrojne.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Komentarze