Reklama

Social media

WhatsApp narzędziem w rękach oszustów

Fot. Tim Reckmann/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Tim Reckmann/Flickr/CC BY 2.0

Hakerzy włamują się na konta użytkowników WhatsApp, aby w ten sposób wyłudzać od ich znajomych środki finansowe, które mają rzekomo zostać przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla szpitali w Indiach - poinformował singapurski dziennik „The Straits Times”.

Oszuści rozsyłają ze zhakowanych wcześniej kont w komunikatorze wiadomości o rzekomo prowadzonej zbiórce na zakup koncentratorów tlenu. Urządzeń tych brakuje w Indiach w związku z załamaniem się tamtejszego systemu opieki zdrowotnej. Kraj, w którym do piątku stwierdzono 25,5 mln zakażeń koronawirusem, z trudem walczy z drugą falą pandemii.

Oszuści podkreślają pilną potrzebę i wysyłają ofiarom numer konta bankowego do transferu środków, twierdząc, że rachunek należy do dostawcy” – poinformowała singapurska policja. Gdy znajomi właścicieli naruszonych kont wysyłają pieniądze, kontakt z przestępcami się urywa.

Poszkodowani zdają sobie sprawę, że padli ofiarą oszustwa dopiero, gdy dowiadują się, że konto znajomego zostało zhakowane. Singapurska policja apeluje do użytkowników WhatsApp o zachowanie ostrożności, gdy otrzymują wiadomości z nietypowymi prośbami – nawet, jeśli zostały wysłane ze znanych im numerów.

W takich wypadkach powinno się bezpośrednio zadzwonić albo w inny sposób porozmawiać ze znajomym i upewnić się, że prośba jest autentyczna. Użytkownicy nie powinni wysyłać pieniędzy nieznajomym i poleca im się zgłaszanie bankom wszystkich podejrzanych, nieautoryzowanych przez nich transakcji – podkreśla „The Straits Times”.

image

Źródło:
PAP

Komentarze