Reklama

Social media

UE uruchomi zespół ds. cyberbezpieczeństwa, by szybko reagować na cyberataki

fot. Zdjęcie poglądowe/ Pixabay
fot. Zdjęcie poglądowe/ Pixabay

Rośnie skala cyberataków w Unii Europejskiej – to spowodowało, że Komisja Europejska chce powołania zespołu, który będzie szybko reagował na wszelkie objawy działań cyberprzestępczych.  

Komisja Europejska przedstawiła plan utworzenia tzw. Wspólnej Jednostki Cybernetycznej, która pozwoliłaby krajom dotkniętym cyberatakami zwracać się o pomoc do innych krajów i UE. Projekt zakłada, że specjalny zespół miałby szybko reagować na ataki hakerów – donosi Politico.

Plan UE ma pomóc krajom w walce z coraz bardziej wyrafinowanymi i zuchwałymi atakami poprzez połączenie uprawnień rządów krajowych w zakresie cyberbezpieczeństwa. Założenia dotyczą współpracy policji ds. cyberprzestępczości, dyplomatów, służb wojskowych i firm, które zajmują się cyberbezpieczeństwem, by koordynować reakcję na ataki oraz dzielić się doświadczeniem między państwami.

Zapowiedzi już w 2019 roku

Zespół ma również publikować raporty dotyczące cyberzagrożeń, przygotowywać i testować plany reagowania kryzysowego oraz zawierać umowy, które będą dotyczyły wymiany informacji między władzami a prywatnymi firmami, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Komisja Europejska po raz pierwszy zapowiadała utworzenie Wspólnej Jednostki Cybernetycznej już w 2019 roku. Od tamtej pory skala cyberataków jeszcze wzrosła, co zmusiło kraje UE do zjednoczenia się w tej sprawie.

Prawdopodobnie nowym zespołem ma kierować Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA). Komisja Europejska ma nadzieję, że nowa jednostka osiągnie zdolność operacyjną do końca 2022 roku. Plan zakłada natomiast, że europejski sektor cyberbezpieczeństwa miałby zostać zaangażowany w prace do końca pierwszej połowy 2023 roku.

image

 

Reklama
Reklama

Komentarze