Stara, dobra szkoła KGB w roli „odgrzewanego kotleta” czyli amerykańskie pochodzenie koronawirusa

31 stycznia 2020, 09:16
Larson-Ethnic-Weapons-img-2
fot. U.S. Army

Koronawirus, który winny jest śmierci ponad 170 osób w Chinach a wciąż odnotowywane są na całym świecie kolejne przypadki zarażeń, został wykorzystany przez rosyjską propagandę do zbudowania nowej narracji – teorii spiskowej odnośnie źródła zagrożenia. Unijny projekt Eu vs Disinfo odnotował przypadki dezinformacji w wypadku rozprzestrzeniającego się wirusa ..... tylko że to już znamy – ze starej, dobrej szkoły KGB, którą posłużono się, aby „odgrzać kotleta” i spróbować zasiać spiskową teorię o amerykańskim pochodzeniu koronawirusa.

Czym zatem jest wirus i skąd się wziął? Prorosyjskie media śpieszą z odpowiedzią: „to amerykańska broń masowego rażenia skierowana przeciwko Chinom, pochodząca z jednego z amerykańskich laboratoriów wojskowych otaczających Rosję i Chiny, z korzyścią dla wielkich firm farmaceutycznych i amerykańskich korporacji”. Jednak w niektórych przypadkach, jak odnotował unijny projekt, narracja lekko się „rozjechała” i w roli „producenta” wirusa wystąpiła Wielka Brytania. 

Prokremlowskie media podają, że koronawirus może być amerykańską bronią bakteriologiczną przeciwko Państwu Środka. Jednocześnie pojawiały się też narracje, że wirus jest bronią genetyczną przeznaczoną wyłącznie do zwalczania mieszkańców Azji Centralnej. Wydarzenia w Chinach, zgodnie z głoszoną narracją, są korzystne dla obecnej administracji USA, która stara się pokonać Państwo Środka. Co więcej, zdaniem prokremlowskich mediów początek epidemii zbiegł się z końcową częścią negocjacji między Chinami i Stanami Zjednoczonymi w sprawie umowy handlowej, co ma dobitnie pokazywać w jakim celu stworzono wirusa.

Tyle tylko, że tę historię już znamy z lat 80, kiedy to wystąpiła pod nadanym przez media tytułem „operation infektion”. Historia ta została wyprodukowana i rozpowszechniana przez KGB. Był to fake news oparty o pseudnaukową teorię jakoby wirus HIV był wytworem laboratorium amerykańskiej armii. Pomimo, że Sowieci do dyspozycji mieli zaledwie tradycyjną prasę pisaną do której przemycali treści oraz korzystali z możliwości promowania wyprodukowanych informacji poprzez udział w międzynarodowych konferencjach, sfabrykowana informacja okazała się na tyle skuteczna, że jeszcze w 2001 roku afrykański portal allafrica.com donosił o wypowiedzi prezydenta Namibi, który twierdził o amerykańskim pochodzeniu wirusa.

KomentarzeLiczba komentarzy: 23
PiotrEl
poniedziałek, 3 lutego 2020, 09:57

Oglądam Kremlowskie media i takiej sugestii nigdzie nie usłyszałem. O planach związanych z budową sieci laboratoriów przy granicach z Rosją tak bo to fakt. Natomiast USA ma własnego wirusa który działa już drugi rok i zabił od 10 tys do 25 tys ludzi. Władze nie wiedzą bo USA jako typowy kraj III świata nie prowadzi statystyk - to szacunek modelu matematycznego np próbki!

egd
niedziela, 2 lutego 2020, 23:16

Strona Nature com podawała w 2017 roku, że Krajowe Laboratorium Bezpieczeństwa Biologicznego w Wuhan rozpoczęło prace nad budową nowych laboratoriów zdolnych rozpracowywać i opracowywać najgroźniejsze wirusy/patogeny na świecie... Polecam zobaczyć jego wnętrze.

Andrettoni
sobota, 1 lutego 2020, 09:12

ChRL to potężny i bogaty kraj, który ma własnych lekarzy i naukowców, a w wypadku epidemii również wsparcie naukowców z całego świata i gdyby podejrzewano USA, to by to ogłoszono. W wypadku HIV wiadomo gdzie i kiedy wirus przeniósł się na człowieka i jak się rozprzestrzenił. W wypadku nowego wirusa są już pewne podejrzenia i nic w nich o USA nie ma. Po prostu egzotyczne potrawy z dzikich zwierząt i to na surowo są bardzo niebezpieczne. Polecam do przeczytania artykuły w Lancecie, bo to nie są tajne dane. Umiejętność dotarcia do źródeł zwyczajnie dezaktywuje dezinformację. Jak ktoś nie zna języków to ma translatory. W tym wypadku jak ktoś porówna liczbę chorych mężczyzn i kobiet może twierdzić, że realizowany jest wątek z filmu "Sexmisja". Film jest polski, powstał dawno, więc pewnie jest to polski plan zmierzający do zabicia wszystkich mężczyzn. A niby czemu nie?

klawiatura
piątek, 31 stycznia 2020, 22:16

Rozumiem, że USA jest poza wszelkim podejżeniem i jest to dogmat, a jak ktoś odważy się poddawać w wątpliwość jest śmierdzącą ruską onucą. To samo dotyczy BMR Saddama ?

SimonTemplar
piątek, 31 stycznia 2020, 21:33

Z drugiej strony coś jest w temacie. Już kiedyś czytałem o próbach wyhodowania wirusa lub bakterii która będzie śmiertelna dla konkretnego kodu genetycznego np. dla Azjatów czy Afrykanow. Może Chińczycy robili to na radę kaukaska? Rosja wówczas cala ich.