Reklama

Social media

Rosyjski sąd ukarał Google'a i Facebooka

Fot. Marco Verch Professional Photographer/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Marco Verch Professional Photographer/Flickr/CC BY 2.0

Rosyjski sąd nałożył na Google’a trzy oddzielne kary finansowe o łącznej wysokości 6 mln rubli (81 810 USD). Facebook z kolei został ukarany grzywną 26 mln rubli (353 902 USD). W obu przypadkach tłumaczono, że giganci nie usunęli treści, które Kreml uznał za nielegalne. 

Agencja Reutera zauważa, że wtorkowe kary są wynikiem szerszego sporu między Moskwą a Google. Rosyjski organ ds. regulacji komunikacji internetowej ostrzegł w poniedziałek, że Moskwa może ostatecznie spowolnić działania amerykańskiego giganta, jeśli zabronione treści nie zostaną usunięte.

Moskwa już zarządziła karne spowolnienie działań w Rosji portalu społecznościowego Twitter. Jak informowaliśmy na początku marca br., Roskomnadzor rozpoczął wówczas proces spowalnianie platformy na terenie tego kraju. Swoją decyzję Urząd tłumaczył, że jest to odpowiedź na nieusuwanie przez giganta social mediów materiałów zawierających zakazane treści. 

Google został przez rosyjski sąd uznany winnym popełnienia trzech przestępstw administracyjnych i musi zapłacić 2 miliony rubli za każde z nich. Zarzuty dotyczą postów, które według sędziów zachęcały nieletnich do przyłączenia się do mających miejsce w styczniu protestów, gdy ludzie w całej Rosji wyszli na ulice, by wesprzeć kremlowskiego krytyka Aleksieja Nawalnego po tym, jak został zatrzymany.

Z kolei Facebook został ukarany po postawieniu mu ośmiu osobnych zarzutów, związanych z wykroczeniami administracyjnymi, takimi samymi, za jakie ukarany został Google. Na platformę nałożono karę finansową w wysokości 26 mln rubli.

W kwietniu sąd w Rosji nałożył na Twittera trzy oddzielne grzywny w łącznej wysokości 8,9 miliona rubli, także w związku z oskarżeniami, że nie usunął zakazanych treści. Za podobne wykroczenia ukarany grzywną został w tym roku także TikTok.

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama