Reklama

Social media

Rośnie skala ataków phishingowych. Na celowniku segment kryptowalut

Fot.Ł  André François McKenzie/Unsplash
Fot.Ł André François McKenzie/Unsplash

W pierwszej połowie 2021 roku o 22 proc. wzrosła liczba ataków phishingowych w sieci – wynika z danych firmy PhishLabs. Według analiz cyberprzestępcy coraz częściej biorą na cel rynek kryptowalut, a ataki w tym obszarze przypominają te dokonywane wcześniej na duże podmioty finansowe.

Według analiz firmy PhishLabs, ataki phishingowe zawsze były jednym z najpopularniejszych działań cyberprzestępców. Od niedawna atakujący zaczęli również skupiać się na kradzieży kryptowalut w celu uzyskania większych dochodów.

Zgodnie z raportem opublikowanym przez PhishLabs, te dwa typy aktywności odnotowały znaczący wzrost w pierwszej połowie 2021 roku.

Kryptowaluty na celowniku

Według ekspertów, w pierwszej połowie 2021 roku odnotowano wzrost ataków phishingowych o 22 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. W branży kryptowalutowej liczba cyberataków mających na celu wykradanie środków finansowych wzrosła dziesięciokrotnie rok do roku.

Zgodnie z raportem, 54 proc. ataków związanych z cyfrowymi walutami pochodziło od hakerów i grup podszywających się pod marki, pracowników i kadrę zarządzającą w mediach społecznościowych. Media społecznościowe stały się też ulubionym wektorem ataku, odpowiadając za 47 proc. wszystkich incydentów.

Analitycy podkreślają, że obecnie największe zagrożenie dla firmowej poczty elektronicznej stanowi platforma Office 365, ponieważ 51 proc. ataków phishingowych polegających na kradzieży danych uwierzytelniających było wymierzonych w skrzynki oferowane przez Microsoft.

Ponadto 45 proc. stron phishingowych było ukierunkowanych na konta korzystające z funkcji Single Sign-On (pojedynczego logowania - SSO).

Groźne trendy

Jak podaje PhishLabs, branża kryptowalutowa jest obecnie świadkiem cyberzagrożeń, które wcześniej były zarezerwowane jedynie dla dużych instytucji finansowych. Z kolei prawie 80 proc. wszystkich ataków phishingowych wykorzystuje protokół HTTPS.

Oto pozostałe tendencje i wnioski wymienione w raporcie PhishLabs:

  • Phishing wykorzystujący wątek Covid-19 stanowił najczęstsze oszustwo cyfrowe w drugim kwartale 2021 roku.
  • Oszukańcze opłaty i kradzież kart kredytowych stanowią 31 proc. wszystkich oszustw internetowych.
  • Sektory gier i podróży są najbardziej dotknięte oszustwami cyfrowymi, ze wzrostem rok do roku odpowiednio o 393 i 155,9 proc.
  • Jedna trzecia światowej populacji padła już ofiarą oszustw cyfrowych podczas pandemii.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze