Reklama

Social media

Rosja grozi serwisowi YouTube. Chodzi o blokadę niemieckojęzycznej telewizji RT (Aktualizacja)

Fot.: NordWood Themes/Unsplash
Fot.: NordWood Themes/Unsplash

MSZ Rosji zapowiedziało podjęcie kroków wobec serwisu YouTube i mediów niemieckich. To odpowiedź na usunięcie przez YT kanałów RT DE i Der Fehlende Part (DFP). Według Rosjan to „akt agresji informacyjnej”, Roskomnadzor przewiduje możliwość zablokowania YouTube’a w tym kraju.

„Niemieckojęzyczne projekty rosyjskiego holdingu medialnego RT stały się obiektem aktu bezprecedensowej agresji informacyjnej ze strony wideohostingu YouTube" - oświadczyło MSZ Rosji.

Ministerstwo oskarżyło „stronę niemiecką" o „jawną pobłażliwość, jeśli nie naleganie" w tej sprawie. Oznajmiło też, że YouTube działał „przy jawnym i niejawnym wsparciu władz niemieckich i lokalnych mediów, nękających przez wiele lat, praktycznie otwarcie i bez skrępowania, korespondentów nadawców rosyjskich".

„Cel agresji wobec projektów rosyjskiego holdingu medialnego jest jasny: zagłuszenie źródeł informacji, które nie wpisują się w tło medialne wygodne dla niemieckich oficjeli" - głosi komunikat MSZ. Resort określił te działania jako „plan" i dodał: „nie chce się myśleć, że chodzi o +Infobarbarossę+" - nawiązując do kryptonimu agresji Niemiec hitlerowskich na ZSRR („Plan Barbararossa").

„Biorąc pod uwagę charakter wydarzeń całkowicie wpisujących się w logikę podjętej przeciwko Rosji wojny informacyjnej, wydaje się, że podjęcie symetrycznych działań w odpowiedzi wobec mediów niemieckich w Rosji (...) jest nie tylko na miejscu, ale też niezbędne" - oceniło MSZ Rosji.

Zapowiedziało, że na prośbę kanału RT zwróci się „do kompetentnych resortów" rosyjskich „z propozycją wypracowania i podjęcia działań wobec serwisu YouTube i mediów niemieckich".

Blokada YouTube?

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor oświadczył w środę, że zwrócił się do koncernu Google z żądaniem odblokowania kanałów RT. Ostrzegł, że w przeciwnym razie rozpatrzy możliwość zablokowania YouTube’a.

Wcześniej szefowa RT Margarita Simonjan wezwała do zakazania w Rosji działalności niemieckiej rozgłośni radiowej Deutsche Welle i zamknięcia moskiewskich biur niemieckich kanałów telewizyjnych: ARD i ZDF.

Kanały niemieckojęzycznej RT zostały usunięcie z YouTube’a we wtorek. Google oświadczył, że kanały te rozpowszechniały fałszywe informacje na temat koronawirusa i otrzymały ostrzeżenie w związku ze swoimi publikacjami. Prawo do publikowania materiałów wideo zostało zawieszone, ale kanały próbowały obejść te ograniczenia, wobec czego nastąpiło ich usunięcie.

Niemcy: To nie nasza decyzja

Już po pojawieniu się informacji na temat wspomnianych gróźb Kremla rząd Niemiec oświadczył w środę, że decyzję o blokadzie podjął sam serwis, a władze niemieckie nie miały w tym udziału.

"To decyzja serwisu, oparta na zasadach przez niego stworzonych. Nie jest to decyzja podjęta ani przez niemiecki rząd, ani inną oficjalną instytucję" - podkreślił rzecznik rządu Steffen Seibert.

RT to państwowa telewizja rosyjska nadająca na zagranicę w różnych wersjach językowych. W krajach zachodnich RT uważana jest za narzędzie propagandy i karana była za łamanie zasad bezstronności mediów.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama