Reklama

Social media

Postęp cyfryzacji i pandemia koronawirusa sprzyjają cyberprzestępcom

Fot. Privecstasy/Unsplash/Domena publiczna
Fot. Privecstasy/Unsplash/Domena publiczna

”Szkodliwa działalność hakerów staje się coraz bardziej powszechna. Sprzyja temu postęp cyfryzacji i pandemia COVID-19, która ten postęp przyspieszyła i rozwinęła na ogromną skalę. Ataki hakerskie na instytucje rządowe będą coraz częstsze” - informuje firma ESET w najnowszym raporcie. 

Organizacje rządowe na celowniku

Wykradanie danych, cyberszpiegostwo, blokada infrastruktury krytycznej i ataki ransomware z żądaniem okupu to przykłady działań przestępców wymierzonych w administracje rządowe na całym świecie.

W Polsce mieliśmy do czynienia z ostatnim cyberatakiem na skrzynkę mailową ministra Michała Dworczyka czy z przypadkiem przejęcia konta na Facebooku Sądu Rejonowego w Gdańsku. Okazuje się, że zabezpieczenia instytucji administracji publicznej nie stanowią problemu dla cyberprzestępców, którzy za cel stawiają sobie nie tylko prywatną korespondencję polityków, ale mogą również chcieć zyskać dostęp do danych dotyczących wszystkich obywateli. Badacze ESET – właściciela oprogramowania antywirusowego – wskazują na rosnące zainteresowanie cyberprzestępców instytucjami państwowymi.

Postęp cyfrowy zagrożeniem?

Ich zdaniem możliwe, że ataki wymierzone w ministra Dworczyka czy Sąd Rejonowy w Gdańsku stanowią tylko przedsmak zagrożeń, z jakimi będą musiały zmierzyć się organizacje rządowe.

"W krótkim czasie nastąpiło wiele zmian w obszarze teleinformatycznym w naszym państwie – pojawienie się e-dowodów, upowszechnienie pracy zdalnej, jak i ogromu innych aplikacji utworzonych przez jednostki rządowe i samorządowe. To olbrzymi obszar, który sprzyja grupom cyberprzestępczym, wykorzystującym wszelkie błędy i luki nowo powstałych rozwiązań. Dobrym przykładem jest wprowadzenie pracy zdalnej, którą wiele firm uznało za zbawienne w obliczu pandemii. W tym przypadku nie musieliśmy długo czekać na reakcję cyberprzestępców – liczba prób ataków związanych z przejmowaniem pulpitu zdalnego wzrosła o 768 proc. między I a IV kwartałem 2020 r. To pokazuje, jak szybko cyberprzestępcy dostosowują się do bieżącej sytuacji i wykorzystują nowe okoliczności do ataku" – mówi Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.  

Dobre nawyki podstawą cyberbezpieczeństwa

Po ostatnich cyberatakach można spodziewać się coraz śmielszych działań ze strony cyberprzestępców. Jednak takie przewidywania pozwalają również na przygotowanie odpowiedniej ochrony przed ewentualnymi incydentami.

Aby zadbać o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej rządowych instytucji, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które mogą skutecznie zminimalizować ryzyko potencjalnego ataku - radzą specjaliści z ESET.

Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo pracy zdalnej. Specjaliści od IT powinni stale kontrolować infrastrukturę sieciową, wyeliminować luki w zabezpieczeniach i wdrożyć system uwierzytelniania dwuskładniowego.

Firmy powinny również zadbać o zrównoważone podejście do współpracy z dostawcami zewnętrznymi oraz pilnować aktualizacji oprogramowania antywirusowego. Kluczowym elementem jest także ścisła współpraca zewnętrznych i wewnętrznych specjalistów od cyberbezpieczeństwa. 

Pracownicy powinni być odpowiednio przeszkoleni i przygotowani na każdą ewentualność. Najważniejsza jest tu czujność na każdym kroku, gdyż nawet najmniejszy błąd w internecie może może kosztować wiele - wskazują eksperci. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama