Social media
Ponad 4,9 mln osób pobrało Unijny Certyfikat COVID potwierdzający pełne zaszczepienie
W Polsce pobrano już w sumie 5,2 mln Unijnych Certyfikatów COVID, w tym ponad 4,9 mln potwierdzających pełne zaszczepienie – przekazał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
UCC mogą pobrać osoby w pełni zaszczepione, które otrzymały dwudawkową lub jednodawkową szczepionkę. Potwierdzenie szczepienia jest ważne od 14. dnia do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.
Certyfikat wystawiany jest również osobom, które otrzymały negatywny test wykrywający wirusa SARS-CoV-2, zaświadczenie jest wtedy ważne 48 godzin. Pobrać certyfikat mogą także ozdrowieńcy – jest on ważny od 11. dnia do 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR.
Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że do tej pory pobrano 5,2 mln certyfikatów, w tym ponad 4,9 mln potwierdzające pełne zaszczepienie. - Ponad 200 tys. certyfikatów pobrali ozdrowieńcy, by udokumentować fakt wyzdrowienia. Niecałe 30 tys. to certyfikaty o negatywnym wyniku testu – podsumował w rozmowie z PAP.
Jakie dane znajdziemy w aplikacji?
Aplikacja pokazuje podstawowe dane o właścicielu kodu, w tym imiona, nazwisko, datę urodzenia oraz unikalny identyfikator certyfikatu. W celu weryfikacji UCC należy pobrać bezpłatną aplikację Ministerstwa Zdrowia z Google Play lub App Store. Za jej pomocą można zeskanować kod QR z wydruku lub ekranu mobilnego urządzenia.
Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Polska jest w gronie państw członkowskich, które przeszły testy techniczne i korzystają już z systemu na zasadzie dobrowolności.
UCC można znaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP lub przez aplikację mObywatel lub poprosić w placówce medycznej wykonującej np. szczepienie lub zlecające test o wydruk papierowy.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany