Reklama

Social media

Nowe konto Joe Bidena na Twitterze

Fot. Gage Skidmore/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. Gage Skidmore/Wikimedia Commons/CC 2.0

Prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych Joe Biden posiada już nowe konto na Twitterze. W ciągu pierwszych sześciu godzin od jego założenia zaczęło je obserwować 400 tys. osób, obecnie liczba ta wynosi prawie 917 tys. Z dniem inauguracji kadencji profil ten stanie się oficjalnym kontem prezydenta USA. 

Nowy profil zwycięzcy ubiegłorocznych wyborów prezydenckich w USA @PresElectBiden w dniu inauguracji jego kadencji, czyli 20 stycznia, zmieni nazwę na @POTUS. Tym samym przekształci się w oficjalne konto amerykańskiej głowy państwa.

W ciągu pierwszych sześciu godzin profil amerykańskiego prezydenta-elekta zgromadził ok. 400 tys. obserwujących. Konto Bidena zostało założone jako nowe i w chwili uruchomienia nie posiadało żadnych obserwatorów, co stanowi różnicę w stosunku do poprzedniej zmiany administracji w USA na początku 2017 r. Wówczas konto @POTUS, które przekazano prezydentowi Donaldowi Trumpowi po ustępującym z urzędu Baracku Obamie, miało 13 mln obserwujących.

Jak podaje serwis internetowy brytyjskiego nadawcy publicznego BBC, administracja Bidena otrzymała informacje o tym, że będzie zaczynała pracę z zupełnie nowym kontem na Twitterze, około miesiąca temu. BBC podkreśla, że Twitter nie uzasadnił swojej decyzji i nie odniósł się w żaden sposób do kwestii poza wpisem na swoim blogu firmowym. Firma zarządzana przez Jacka Dorseya poinformowała tam - bez podawania swojej motywacji - że podczas przeniesienia kont do nowej administracji oficjalne profile nie zachowają obserwujących aktywnych podczas kadencji ustępującego zespołu prezydenckiego.

Twitter zaznaczył zarazem, że osoby obserwujące oficjalne konta administracji @POTUS oraz @VP (profil wiceprezydenta USA) otrzymają powiadomienie o powstaniu nowych kont, aby mogły dodać je do list subskrybowanych kanałów.

Administracja prezydenta-elekta zarejestrowała na Twitterze również dwa nowe profile - @FLOTUSBiden dla przyszłej pierwszej damy, żony Joego Bidena Jill Biden, a także @SecondGentleman dla męża wiceprezydent Kamali Harris - Douga Emhoffa.

BBC przypomina, że Barack Obama był pierwszym prezydentem USA, który miał konto na Twitterze. Powstało ono podczas jego drugiej kadencji w 2015 roku. Wpisy z jego oficjalnego konta zostały zarchiwizowane na profilu @POTUS44 (Obama był 44. prezydentem USA). Twitter zapowiedział, że w podobny sposób zarchiwizuje wpisy Trumpa, które będą dostępne pod twitterowym adresem @POTUS45.

W oficjalnej komunikacji Twitter pominął temat preferowanego przez ustępującego prezydenta prywatnego konta @realDonaldTrump. Zostało ono zawieszone w ubiegły piątek. Uzasadniono to podejrzeniem, że wpisy Trumpa mogły zachęcać do dalszej przemocy po zamieszkach, do których doszło 6 stycznia na Kapitolu. Tego dnia tłum niezadowolonych z wyniku wyborów zwolenników polityka wtargnął do rządowych budynków w stołecznym Waszyngtonie.

Wcześniej w tym tygodniu do zawieszenia konta Donalda Trumpa przez moderatorów Twittera odniósł się szef platformy Jack Dorsey. Ocenił on, że decyzja ta była słuszna, ale niebezpieczna

Po zablokowaniu Trumpowi możliwości korzystania z serwisu, cena akcji Twittera spadła o 12 proc., a wartość firmy o 5 mld dolarów. 

image
Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama