Social media
Niemcy chcą dłuższego wsparcia dla smartfonów. Aktualizacje i części zamienne przez 7 lat
Niemiecki rząd próbuje skłonić Unię Europejską do wprowadzenia przepisów, zgodnie z którymi techniczne wsparcie dla smartfonów ma trwać dłużej niż obecnie. Niemcy chcą, aby aktualizacje bezpieczeństwa w telefonach i dostępność części zamiennych do konkretnych modeli urządzeń trwały przez okres 7 lat.
Niedawno Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy, zgodnie z którą użytkownicy konkretnych modeli smartfonów mają otrzymywać bieżące aktualizacje bezpieczeństwa tych urządzeń przez okres pięciu lat. W tym samym czasie w ofercie producentów będą się znajdować części zamienne do tych smartfonów, aby możliwa była naprawa aparatów w razie ich awarii.
Siedem lat zamiast pięciu
Teraz niemiecki rząd federalny zaczął naciskać na Unię Europejską, aby wymagała ona siedmiu lat aktualizacji zabezpieczeń i części zamiennych dla smartfonów.
Obie propozycje, co nie jest zaskoczeniem, spotykają się z oporem ze strony producentów. Branżowa grupa o nazwie DigitalEurope (do której należą Apple, Google i Samsung) chce wymogu tylko trzyletnich aktualizacji zabezpieczeń i ograniczenia oferty części zamiennych jedynie do ekranów i baterii, a nie do kamer, głośników i innych komponentów, które są rzekomo bardziej niezawodne.
Apple obecnie zazwyczaj dostarcza pięć lat regularnych aktualizacji funkcji i zabezpieczeń. zatrzymuje się na trzech lub mniej. Samsung zobowiązał się tylko do czterech lat poprawek bezpieczeństwa w 2021 roku.
Sprzeczne interesy
Zdaniem ekspertów to rozszerzone wsparcie sugerowane przez Niemców może stać się kluczowe. Propozycja UE, która potencjalnie ma wejść w życie do 2023 r. pozwoli zachować telefony na dłużej.
Według analityków nieco ponad 40 proc. użytkowników Androida pracuje na systemie 9.0 Pie lub wcześniejszym. Duża część posiada urządzenia, które albo przestały otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa, albo są bliskie ich utraty. Dłuższe okresy wsparcia mogłyby powstrzymać atakujących przed obraniem za cel stare telefony, które obecnie pozostają trwale podatne na exploity załatane w nowszym oprogramowaniu.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany