Reklama

Social media

Młodzi ludzie podatniejsi na dezinformację o koronawirusie

Fot. Anestiev/Pixabay
Fot. Anestiev/Pixabay

Młodzi ludzie są bardziej podatni na dezinformację na temat koronowirusa niż starsi użytkownicy - wskazują amerykańscy naukowcy.

W badaniu, którego wyniki przytacza dziennik The New York Times, wzięło udział ponad 21 tys. osób z 50 stanów USA.

W grupie ankietowanych od 18 do 24 lat niemal 28 proc. respondentów skłonnych było uwierzyć, że patogen SARS-CoV-2 przeszedł na człowieka w wyniku spożycia mięsa nietoperza. 25 proc. respondentów z tej grupy zgodziło się z nieprawdziwym twierdzeniem, że wirusa można zwalczać poprzez zażywanie antybiotyków. 21 proc. ankietowanych w tej grupie wiekowej stwierdziło również, że lek na koronawirusa istnieje, a jest jedynie ukrywany przed społeczeństwem.

Dla porównania w grupie respondentów powyżej 65 lat pierwsze twierdzenie okazało się wiarygodne jedynie dla 6 proc. ankietowanych. Teza o skuteczności leczenia Covid-19 antybiotykami wydała się prawdziwa 7 proc. najstarszych respondentów. Stwierdzenie, jakoby na koronawirusa istniał lek, który jest ukrywany, wzbudziło wiarę u 6 proc. ankietowanych powyżej 65 lat.

Jak zwraca uwagę dziennik The New York Times, rezultaty badania różnią się od ubiegłorocznych eksperymentów publikowanych w magazynie Science, w których stwierdzono, iż najstarsi respondenci byli siedmiokrotnie bardziej podatni na dezinformację, niż osoby w wieku od 30 do 44 lat. Badanie publikowane w Science było jednak poświęcone innej tematyce niż zdrowotna i dotyczyło dezinformacji politycznej, która miała miejsce przed wyborami prezydenckimi w USA z 2016 r.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze